Avrupa için enerji tünelinin sonunda ışık görünmüyor

Avrupa için enerji tünelinin sonunda ışık görünmüyor

AB, Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan enerji krizini çözmek amacıyla harekete geçti. Slovenya’nın turizm merkezlerinden Bled’de buluşan liderler, nasıl çözüm bulacakları hakkında istişarede bulundu. Durum kısa vadede pek de hoş gözükmüyor.


AB liderleri enerji krizine çözüm bulabilmek için düğmeye bastı. AB ülkelerinin Enerji Bakanları, 9 Eylül Cuma günü Brüksel’de enerji reformları ile ilgili görüşmelerde bulunacaklar.

“ELEKTRİK PİYASASI BAŞKA KOŞULLAR İÇİN TASARLANDI”

Pazartesi günü Slovenya’nın Bled kentinde düzenlenen stratejik bir forumda AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, çarpıcı açıklamlarda bulundu. Von der Leyen, elektrik fiyatlarındaki şiddetli artışın, artık elektrik piyasasının tasarımına ilişkin sınırlamaları gösterdiğini söyledi. Von der Leyen’in resmi Twitter hesabından yaptığı bir dizi paylaşımda da bu konuya değindi.

Von der Leyen, “Elektrik piyasası başka koşullar için geliştirildi.” ifadesini kullandı. Avrupa Komisyonu Başkanı şöyle devam etti: “Bu nedenle şu anda bir kriz müdahalesi ve elektrik piyasasında yapısal bir reform üzerinde çalışıyoruz.”.

KISA VADEDE ÇÖZÜM BULUNMASI FİKRİ FAZLA İYİMSER

Von der Leyen ayrıca enerji krizine uzun vadeli çözümlerden bahsetti.

Von der Leyen, “Rusya’dan gelen fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı sona erdirmek ilk adımdır. Diğer hammaddelere olan artan ihtiyacımız yeni bir bağımlılık yaratmamalıdır.” dedi ve ekledi:  “Tedarikimizi çeşitlendirmemiz ve güvenilir ortaklarla bağlar kurmamız gerekiyor.”

ÇİN DE HEDEFTEYDİ

Ayrıca, Avrupa Komisyonu Başkanı, lityum gibi nadir element hammaddelerini elde etmek için AB’nin Çin’e bağımlılığana da değinmesi dikkatlerden kaçmadı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası