Çin’e ait J-20, ABD’ye ait F-22 ile aynı manevrayı yaptı!

Çin’e ait J-20, ABD’ye ait F-22 ile aynı manevrayı yaptı!

Çin’in J-20 savaş jeti, ABD’ye ait bir F-22’nin günler önce gerçekleştirdiği manevrayı taklit etti. Bu görüntüler araştırmacılar için bir karşılaştırma yapma fırsatı sundu.


ABD Hava Kuvvetlerine ait bir F-22’nin, düzenlenen bir havacılık fuarı sırasında yaptığı manevra sosyal medyada gündem olmuştu.

ÇİN ŞİMDİ DE UÇAKLARIN “MANEVRASINI” TAKLİT ETTİ

Aradan çok kısa bir süre geçtikten sonra sosyal medyada Çin’in yeni nesil savaş jeti olan J-20’lerden birinin, Amerikalı rakibi ile “tam olarak” aynı (ve zor) manevrayı yaptığı görüntüler ortaya çıktı.

OSINT araştırmacıları iki videoyu karşılaştırarak iki yeni nesil uçağın manevra kabiliyeti ve dayanıklılığı hakkında görüşler ortaya koydu.

ÇİN HALA ABD’NİN F-22’SİNİ GEÇMEYİ BAŞARAMAMIŞ GÖRÜNÜYOR

Uzmanların da öngürmüş olduğu üzere, videodaki yeni veriler ele alındığında Çin’e ait J-20’nin, ABD’nin en yakın müttefiklerine bile vermediği, ünlü F-22’siyle tam olarak aynı performansı gösteremediği sonucuna varılıyor.

J-20’nin hala F-22’ye kıyasla bazı tırmanma ve yalpalama eksiklikleri olduğu görülüyor. Ancak J-20, yine de ciddiye alınması gereken sağlam ve çevik bir uçak. İki ülkenin uçaklarını geliştirme “hızları” karşılaştırıldığında ise, Çin’in küçümsenmeyecek bir rakip olduğu açıkça görülebiliyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

One thought on “Çin’e ait J-20, ABD’ye ait F-22 ile aynı manevrayı yaptı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası