NATO üyesi Romanya, 18 adet Bayraktar TB-2 alacağını açıkladı!

NATO üyesi Romanya, 18 adet Bayraktar TB-2 alacağını açıkladı!

NATO üyesi olan Romanya, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaştaki başarılarını gördükten sonra, kendisini güvende hissetmek için Türk yapımı Bayraktar TB2 insansız hava araçları tedarik etmeyi planlıyor.


Romanya Savunma Bakanlığı, Türk savunma firması Baykar’dan 18 Bayraktar TB2 SİHA satın almak için talepte bulundu. Talep, ayrıca lojistik destek ve eğitim ekipmanı için 300 milyon dolar içeriyor.

Romanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Constantin Spanu, “18 insansız hava aracından ve lojistik destek paketinden ve eğitim unsurlarından bahsediyoruz” dedi ve ekledi: “Fiyat, Savunma Bakanlığı’nın elindeki bilgilere dayanarak tahmin ediliyor. Nihai fiyat, Meclis’in onayından sonra görüşülecek ve görüşmelerden sonra belirlenecek.”

NATO ÜLKELERİ PEŞİ SIRA BAYRAKTAR TB-2 SİPARİŞİ VERİYOR

Romanya 2004’ten beri NATO üyesi ve topraklarında konuşlanmış kalıcı bir NATO savaş grubuna sahip.

Bayraktar TB2, istihbarat, gözetleme ve keşif ve silahlı saldırı görevlerini yürütebilen orta irtifa, uzun ömürlü taktik bir SİHA olmasıyla öne çıkıyor.

Bayraktar TB-2, üçlü yedekli aviyonik sisteme sahip yerleşik bir aviyonik süit, birimleri kapsıyor ve tamamen otonom bir taksi, kalkış, iniş ve seyir sağlıyor.

Kaynak: Defense Post

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası