Nükleer santrale düşen füzenin “açısı” Rusya’nın başını ağrıtacak!

Nükleer santrale düşen füzenin “açısı” Rusya’nın başını ağrıtacak!

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) Ukrayna’nın güneyinde Zaporijiya Nükleer Santrali’ne yaptıkları ziyarette tuhaf bir detay dikkat çekti.Ukrayna’nın güneyinde bulunan ve Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijiya Nükleer Santrali, Rus ordusunun işgali altında.

Uluslararası baskıya rağmen iki ülke de birbirlerine nükleer santralin üzerinden topçu ve benzeri atışları sürdürmekte ısrar ediyor.

BU FÜZENİN EĞİMİ RUSYA’NIN BAŞINA BELA OLACAK

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, durumu en azından kontrol edebilmek adına bölgeye bir heyet gönderdi.

Heyetin liderinin yaptığı teftişler sırasında toprağa saplanmış olan bir füzenin eğimi dikkatlerden kaçmadı. Füzenin rotası geriye doğru çizildiğinde, Rus ordusunun kontrolü altındaki bölgeden geldiği görülebiliyor.

Heyet, Rus yetkililere durumu işaret ettiğinde Ruslardan aldıkları cevap ise ilginç bulundu: “Füze çarptığında 180 derece yer değiştirdi.”

PATLAMASI FELAKET OLUR

Rusya, santrali ve hemen yakınlarından atış yapmadığını söylüyor ve bu alanı askeri amaçlar için kullandığı iddialarını reddediyor.

Santralin isabet alması durumunda, Türkiye dahil tüm bölge uzun yıllar radyasyona maruz kalabilir.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası