Etiyopya tekrar ısınıyor: Müzakereler başarısız!

Etiyopya tekrar ısınıyor: Müzakereler başarısız!

Başkent Addis Ababa’daki Etiyopya hükümeti ile ülkenin kuzeydoğusunu ve Eritre sınırını kontrol eden Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) militanları arasında çatışmalar yeniden başladı. Müzakereler konusunda ise tam bir belirsizlik hakim.


Daha birkaç hafta öncesine kadar barış görüşmelerinin yakında başlaması umulan Etiyopya, yeniden çatışma sarmalına sürükleniyor. Ülkede son yaşanan olaylardan sonra tansiyon yeniden yükseldi.

İKİ TARAF DA GÜÇ TOPLUYOR

Etiyopya Ulusal Savunma Gücü ve Fano olarak bilinen; TPLF’nin işgal etmek istediği eyalet olan Amhara’daki milis güçleri cepheye büyük bir askeri güç sevk etti.

DIŞ GÜÇLERİN DESTEKLEDİĞİ TPLF’DEN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Diğer taraftan, yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, TPLF,’nin toplu militan alma kampanyalarını başlattığı, geçen yılki çatışmalardan büyük bir cephanelik ele geçirdikleri ve kalan kaynaklarını da yurt dışından yeni silahlar satın almak için harcadığını belirtildi.

MÜZAKERELER BAŞARISIZ

ABD ve Kenya tarafından başlatılan müzakere görüşmeleri ise başarısız oldu. Kısa vadede ise bu gerginliğin çözülmesi zor görünüyor.

TÜRKİYE KRİZİN ÇÖZÜLMESİNE YARDIMCI OLABİLİR

Krizin çözümü için tüm dünyanın gözleri, Türkiye’ye çevrilmiş durumda. Türkiye, hem Somali’deki etkisi, hem de Etiyopya hükümeti ile özgün ilişkileri sayesinde Afrika Boynuzu’na huzuru getirebilecek yegane ülke olarak görülüyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir