Irak’taki çatışmalar hem sosyal hem de coğrafi olarak yayılıyor!

Irak’taki çatışmalar hem sosyal hem de coğrafi olarak yayılıyor!

Aylardır süren siyasi kriz ve ölümcül çatışmaların yarattığı huzursuzluk sonucunda tepki göstermek isteyen vatandaşlar başkent Bağdat sokaklarına döküldü. Özellikle son dönemlerde Şii grupların kendi aralarında başlattığı ölümcül çatışmalar, tüm halkın tekrar sokaklara çıkmasına sebep oldu.


Geçen yıl yapılan seçimlerde, güçlü bir Şii din adamı figürü olan Mukteda es-Sadr’ın partisi mecliste en çok sandalyeyi kazanmıştı. Buna rağmen, geçtiğimiz bir yıl içinde Irak’ta hükümet kurulamadı. Son günlerde olaylar silahlı çatışmaya döndü. Huzursuzluk ise giderek yayılıyor.

“IRAK ARTIK YÖNETİLMEYECEK”

Politik baskılardan dolayı rejim değişikliği isteyen halkın bir kısmı, bayrak ve pankartlarla El Nusur Meydanınına akın etti. Sloganlarda insanların “Halk rejimin düşmesini istiyor” ve “Irak artık yönetilmeyecek” diye bağırdığı duyuldu.

Image

BAĞDAT, SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Geçtiğimiz günlerde Şii Mukteda es-Sadr’in destekçileri ile Irak hükümeti destekli rakip gruplar arasında çıkan çatışmalarda Bağdat’ın Yeşil bölgesi olarak adlandırılan elçiliklerin ve hükümet binalarının bulunduğu bölgeyi savaş alanına dönmüştü.

Sadr destekçileri hükümet sarayını bastığı çatışmalar yaklaşık 24 saat sürerken hükümet tarafından en az 30 kişinin hayatını kaybettiği 700 yakın kişinin yaralandığı belirtildi.

Irak meclisi, yaşanan iç karışıklıkta ölenler için 3 günlük yas ilan etti.

ÇATIŞMALAR HEM SOSYAL HEM DE COĞRAFİ OLARAK YAYILMA EĞİLİMİNDE

Dün de (Cuma) şiddet olayları bu kez ülkenin güney taraflarında patlak verdi. Basra kentinde çıkan, Asayib Ahl el-Hak güçleri ile Sadr güçleri arasındaki çatışmalarda, 4 kişi daha yaşamını kaybetti.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası