ABD’den Tayvan-Çin gerilimini artıracak yeni ve kritik hamle!

ABD’den Tayvan-Çin gerilimini artıracak yeni ve kritik hamle!

Pentagon, yaptığı açıklamada Tayvan’a 1,1 milyar dolarlık silah satışını onayladığını duyurdu. Çin ise tepki göstererek “ABD’nin bu yatığı, Tayvan’ın bağımsızlığını etkileyebilir.” ifadesini kullandı.


Pentagon’a bağlı Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı, 3 Eylül 2022, Cuma günü yaptığı açıklamada, yaklaşan bu silah satışının 60 gemisavar füzesi, 100 havadan havaya füze ve bir gözlemleme radar içerdiği açıklandı.

TAYVAN’IN GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ

Satışı onaylayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu silah satışının “Tayvan’ın güvenliği için gerekli” olduğunu vurguladı. Ayrıca Tayvan’ın silahlı kuvvetlerinin modernize edilmesi gerektiğini ve küçük ada ülkesinin güvenilir bir savunma gücüne ihtiyacı olduğunu belirtti.

ÇİN: SİLAH SATIŞI DERHAL İPTAL EDİLMELİ

Çin ise ABD’ye “silah satışlarının derhal iptal edilmesi” çağrısında bulundu.

Image

Çin’in Washington elçisi Liu Pengyu “ABD ayrılıkçı güçlere yanlış sinyaller gönderiyor. Bu durum Tayvan’ın bağımsızlığını etkileyebilir. Çin-ABD ilişkilerinde, Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı ciddi şekilde tehlikeye atıyor” açıklamasında bulundu

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası