ABD’nin nükleer Kıyamet Uçakları’nda bulunan altıpatlarlı askerin görevi ne?

ABD’nin nükleer Kıyamet Uçakları’nda bulunan altıpatlarlı askerin görevi ne?

Nükleer savaş senaryolarının olmazsa olmazları Pentagon’un “Kıyamet Uçakları”dır. ABD’nin nükleer savaş komuta merkezleri görevini gören bu Kıyamet Uçakları’ndaki bir detay dikkat çekiyor: Altıpatlarlı bir asker. Peki bu silah tam olarak ne anlama geliyor?


Pentagon’un ‘Kıyamet Uçakları’ her zaman ilgi çekici konular arasındadır.  Bu uçan komuta üsleri, dünyanın sonunu getirecek emirleri iletmekle görevli. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı kısımları yükselen mantar bulutlarına, güçlü elektromanyetik dalgalara ve yoğun ateş fırtınalarına maruz kaldığı takdirde dahi, bahse konu Kıyamet Uçakları hala bu emirleri verebilecek kapasiteye sahip. 

Soğuk Savaş sırasında, ABD ordusunun  Looking Glass Operasyonu olarak adlandırılan Havadan Fırlatma Kontrol Merkezi (ALCC) görevi, son derece stratejik bir zorunluluktu. ABD’deye karşı bir nükleer saldırı olmuş veya oluyor olsa dahi, kıtalararası balistik füzelerinin (ICBM’ler) hala atılıyor olabilmesi, Soğuk Savaşta caydırıcılık için gerekliydi.

NÜKLEER KOMUTA UÇAĞINDA ALTIPATLARLI SUBAY!

ABD Hava Kuvvetlerinin EC-135C ALCC uçak filosu herhangi bir nükleer saldırıyı caydırmak için hizmet ediyor ve her ihtimale karşı bu filoda bir revolver (altıpatlar silah tipi) taşıyan subayı bulunuyor.

EC-135C’nin elektromanyetik olarak sertleştirilmiş ve yüksek teknolojiye sahip kabininden tarihi görüntüler, bir subayı belinde bir silahla gösteriyor.

Nükleer savaş olasılığı tarihinin en ilginç detaylarından biri.

Bu altıpatların, son derece güvenli bir komuta merkezi olan ve içi ABD Hava Kuvvetleri askerleriyle dolu; çok yüksekten uçan bir uçağın basınçlı kabininde kullanılacağı göz önüne alındığında, insanın merakı kabarıyor.

“İSYAN BASTIRMAK İÇİN VERİLDİ”

Kıyamet Uçaklarında yıllarca çalışmış başarılı bir pilot olan Robert Hopkins, The War Zone’a yaptığı bir açıklamada, bu silahların gerçekten de bu nükleer Kıyamet Uçaklarındaki bir güvenlik önlemi olduğunu aktardı.

Hopkins, bu silahların operasyonları aktive etmek amaçlı kullanılan anahtarların ve diğer çok gizli materyallerin güvenliğini sağlamak amacıyla, mürettebatın isyan etmesi olasılığına karşı bir önlem olarak kullanıldığını ifade etti.

Image

Emir geldiğinde dünyanın sonunu getirme emrini uygulamayı reddedecek askerleri vurmakla görevli bir askerin, belindeki altıpatlarla tezatlık oluşturan yüksek teknolojili bir uçakta bulunması; bir bilim-kurgu filminden çıkmış gibi gözükse de, bu, yaşadığımız dünyanın bir gerçeği…

Kaynak: thedrive.com

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası