İlk kez oluyor: Tayvan, kendi hava sahasına giren Çin İHA’sını düşürdü!

İlk kez oluyor: Tayvan, kendi hava sahasına giren Çin İHA’sını düşürdü!

ABD’nin Tayvan’a 1,1 milyar dolarlık silah satış anlaşması imzalamasıyla neredeyse eş zamanlı olarak bir ilk yaşandı. Tayvan’ın Çin anakarasına çok yakın bir adacığındaki Tayvanlı askerler, Çin’e ait olduğu iddia edilen bir “sivil” insansız hava aracını düşürdü. Pasifik giderek ısınmaya devam ediyor…


Ayrıntılar sınırlı. Ancak Tayvan ordusu bugün erken saatlerde Shihyu adacığnın etrafındaki kısıtlı hava sahasında uçan, kimliği belirsiz bir sivil insansız hava aracını vurduğunu duyurdu.

Bu, Çin’in sürekli ihlal ettiği Tayvan hava sahasında bir insansız hava aracının bilinen ilk vurulması.

Bu olayın yaşandığı yer ise, Tayvan Boğazı’nın tam karşı tarafında kalan ve Çin anakarasına son derece yakın bir yerde bulunan (Quemoy olarak da bilinen) Tayvan kontrolündeki ada takımındaki adalardan biri. (Yunanistan’a ait Meis adası ile coğrafi özellikler taşıdığı görülen bu adalarda yaşananların Türkiye tarafından çalışılması faydalı olacaktır.)

Image

Bahsi geçe adada görev yapan Tayvan askerleri, önce uyarı işaret fişeği ile kimliği belirsiz sivil İHA’yı önce savuşturmayı denedi, ancak başarısız oldu.

TAYVAN DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

Daha birkaç gün önce Tayvanlı yetkililer, hava sahalarını ihlal eden ve uyarılara yanıt vermeyen tüm insansız hava araçlarını vurmaya başlayacaklarını duyurmuştu.

OSINT TURK, bu yazıyı yazdığı sırada, Tayvan’daki yetkililerin, bunun ne tür bir insansız hava aracı olduğu, nereden geldiği, operatörün kim olduğu, onu düşürmek için hangi silah veya silahların kullanıldığı konusunda herhangi bir bilgi vermiş değil. Tersine mühendislikle içindeki hangi parçaların kurtarılabilip analize gönderildiği de aynı şekilde açıklanmadı.

Image

ÇİN’İN BURNUNUN DİBİNDE ÇİN İHA’SI DÜŞÜRDÜLER

Tayvan Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir basın açıklamasında, söz konusu insansız hava aracının yerel saatle 12:30 sularında Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Xiamen Adası’na 3 milden daha yakın olan Shihyu karasuları üzerinde düşürüldüğü belirtildi. Açıklamada ayrıca, insansız hava aracının bir çeşit kamera taşıdığı da ifade edildi.

Tayvan Milli Savunma Bakanlığı Operasyon ve Planlama Başkanı Tümgeneral Lin Wen Huang, Tayvan’ın kendini savunma hakkını bir kez daha yineledi: “Karasularımıza ve hava sahamıza 12 deniz mili içerisinde giren PLA (Halk Kurtuluş Ordusu) uçakları ve savaş gemileri için silahlı kuvvetlerimiz meşru müdafaa ve karşı saldırı hakkını kullanacaktır”

ÇİN: “BELKİ BİREYSEL VATANDAŞLARIMIZDAN BİRİNİN İHA’SIDIR”

Çin hükümeti, bu olaya herhangi bir şekilde doğrudan dahil olduğunu reddediyor. Öte yandan ilginç bir şekilde bireysel Çin vatandaşlarının sorumlu olma olasılığını da açık bıraktı.

Kaynak: The Drive, Indo-Pacific News, Google Earth

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası