Suudi Arabistan, sosyal medyayı kullanarak halkını “polise” dönüştürdü

Suudi Arabistan, sosyal medyayı kullanarak halkını “polise” dönüştürdü

Suudi Arabistan’da insanlar, “Sosyal Medya Polisi”ne dönüştürülüyor. Hükümetin çok çeşitli mobil uygulamaları üzerinden sosyal medya kullanıcıları, başkalarını şikayet ediyor. İşte Suudi Arabistan hükümetinin en yeni uygulaması: Kollana Amn, nam-ı diğer “Riyad’ın Gözü”.


Arapça’da “Hepimiz Güvenliğiz” anlamına gelen “Kollona Amn” adlı Suudi Arabistan hükümetinin geliştirdiği uygulama, vatandaşların yetkilileri trafik kazaları veya şüpheli davranışlar gibi günlük olaylara karşı uyarmasına olanak sağlıyor. Kollana Amn şimdiye kadar Google Play mağazasından bir milyondan fazla kez indirildi. 

“HER ŞEY SUÇ OLABİLİR”

Suudi Arabistan, Kollona Amn’ı  “kurtarma görevlerini” hızlandırmak için bir yardımcı uygulama olarak tanıtmasına rağmen; bir kesim bunun, yetkililerin Suudi Arabistan hükümetine tehdit olarak görülen aktivistler ve muhalifleri yakalamak için daha geniş bir ağ oluşturmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Twitter kullanıcıları , uygulamanın hesabını veya ülkenin devlet güvenlik kurumunun hesabını etiketleyerek diğer kullanıcıların tweetlerini işaretlemek için Kollona Amn’yi kullanabiliyor .

Image

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Rothna Begum, “Suudi Arabistan’daki sorun, suç anlayışlarının uluslararası hukukta tanınandan çok daha geniş olması.” dedi ve ekledi “Çok geniş ve belirsiz; her şey suç olabilir.”

Suudi Arabistan İletişim Bakanlığı konu hakkında bir açıklama yapmadı. Fakat, yetkililer daha önce de ülkede siyasi mahkumların olmadığını söylediler. 

BAŞKA UYGULAMALAR DA VAR

Suudi Arabistan’da hükümet tarafından yayılan uygulamalar, insan hakları gruplarından tarafından eleştiriliyor. “Tawakalna” uygulaması, Suudi Arabistan’ın COVID-19 izleme aracı olarak ortaya çıkmıştı.

Image

İnsan hakları savunucuları, şimdi de, vatandaşların  şüpheli inşaat ihlalleri hakkında şikayette bulunmalarını sağlayan yeni bir ihbar uygulaması çıkarıldığını iddia etti.

Başka bir uygulama olan “Balagh”  ise, insanları yolsuzluk yapan hükümet çalışanlarını ve ticari ihlalleri bildirmeye davet ediyor.

“Absher” uygulaması, yabancı işçilere sponsor olan Suudiler tarafından, çalışanlarının ülkeyi terk etmelerine izin vermek için kullanılıyor, ancak eleştirmenler, bunun genellikle Suudi Arabistan’da  yaşayan işçilerin serbest dolaşımını kısıtlamaya hizmet ettiğini söylüyor.

Sosyal medya ve internetin Suudi Arabistan yönetimi tarafından kullanımları, ülkenin daha önceki sicili ve Cemal Kaşıkçı gibi olaylara bakıldığında, insanları tedirgin ediyor.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası