Ukrayna istihbaratının yeni endişesi: Asker eşleri!

Ukrayna istihbaratının yeni endişesi: Asker eşleri!

Rusya – Ukrayna Savaşı giderek ilginçleşiyor. İki ülke arasında yaşanan istihbarat operasyonları, savaşın yalnızca cephede gerçekleşmediğini gösteriyor. Son yaşanan olay ise bu durumu doğrular nitelikte. Rusyanın yeni hedefi: “Ukraynalı askerlerin eşleri”


Ukrayna Gizli Servisi (SBU), işgalci Rus kuvvetlerine gizli askeri bilgiler sağladığını keşfettikten sonra askerlerinden birinin eşini tutukladı .

UKRAYNA ORDUSUNDA BÜYÜK GÜVENLİK AÇIĞI!

Dnipropetrovsk şehrinde yaşayan 31 yaşındaki bir kadının, kocasının askeri birimi hakkında ve ayrıca Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından kullanılan diğer bazı önemli tesislerin nerede olduğunu sızdırdığı bildirildi.

Üstelik, Rus istihbaratına, yoğun çatışmaların rapor edildiği doğudaki Donetsk ve Zaporizhzhia şehirlerindeki ağır silahların cephedeki konumları hakkında da bilgi verdi.

5 AY BOYUNCA BİLGİ SIZDIRDI

Ukrayna Gizli Servisi’ne göre “hain”, Mayıs ayından beri Rusya Gizli Servisi için çalışmaya başladığı öğrenildi.

Ukraynalı yetkililer, 2 Eylül’de yaptıkları operasyonla bahsi geçen askerin eşini tutukladı ve evde bulunan bilgisayarı telefon gibi iletişim cihazlarına el koydu.

SBU, kadının kocasını “farkettirmeden kullandığını” ortaya çıkardı.

Askeri birliklerin yerinin bu şekilde açığa çıktığını saptadı.

Ayrıca, Ukrayna askerinin Rus İstihbaratı için çalışan karısı, diğer Ukrayna kuvvetlerinin ileri cephelerdeki konumlarına ilişkin verileri de elde edebildiği bildirildi.

ÜLKEDEKİ RUS MUHBİRLER ARACILIĞIYLA

Hain eş, konumları muhbirler aracılığıyla Rusya Federasyonu Askeri İstihbaratına iletti.

Rus ordusu daha sonra bu verileri Ukrayna mevzilerine topçu, havan ve hava saldırıları başlatmak için kullandı.

KOCASI SAVAŞARAK KAZANDIĞI PARALARI AİLESİNE GÖNDERİRKEN, EŞİ İSE…

SBU olaya ilişkin yapığı açıklamada, “Silahlı kuvvetlerdeki bir askerle evli olmasına ve bir oğulları olmasına rağmen hain eş böyle bir adım attı.” ifadelerini kullandı ve ekledi: “Doğu cephesinde savaşan kocası ise, çocuğunun bakımı için düzenli olarak eşine para aktarmaktaydı”.

RUSYA’NIN YENİ İSTİHBARAT TAKTİĞİ

Rusya’nın, Ukrayna bölgelerini işgal etmeye yardımcı olmaları karşılığında; işgal başarılı olduğu takdirde Ukraynalı kadınlara Rus vatandaşlığı ve yüksek yaşam standardı vaat ettiği iddia ediliyor.

Ukraynalı askerlerin eşleri de bu hedef kadın kitlesi arasında bulunuyor.

KAYNAK: The Defense Post

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir