Çin “şehir savaşı” için teknoloji geliştiriyor

Çin “şehir savaşı” için teknoloji geliştiriyor

Olası bir Çin-Tayvan savaşında Tayvan’ın tek şansının gayrinizami bir yıpratma savaşı olacağı düşünüldüğünde, endişeli gözlerin bölgeye çevrilmesine sebep olan bir video yayımlandı. Videoda askerlerin kullandığı ekipmanlar ise bilimkurgu filmlerini aratmıyor.


Görünüşe göre Çin, “şehir savaşı”na hazırlanıyor ve bunu yaparken de bilimkurgu filmlerini aratmayan teknolojiler geliştiriyor.

Çinli kaynakların servis ettiği görüntülerde Çin ordusuna mensup askerlerin, meskun mahal olarak tabir edilen ve binalarla dolu bir alanda egzersiz yaptığı görülüyor.

VİDEODA GÖZE ÇARPAN SON TEKNOLOJİ ASKERİ TEÇHİZATLAR

Çinli askerler, duvarların içini gösteren bir cihazı, içini görmek istedikleri bir duvara monte ettikten sonra binaya giriş yapıyor.

Bu askerlerin üzerindeki dış iskeletler de dikkat çeken ayrıntılar arasında. Exoskeleton olarak da geçen bu cihazlar, aslında bir tür giyilebilir robot. Askerlerin dayanıklılığını ve kabiliyetini artırdığı bilinen bu teknoloji, geleceğin kara savaşlarında belirleyici olarak.

Bu arada yeri gelmişken belirtmeden geçmeyelim: Türkiye’nin de üzerinde çalıştığı ve yakın zamanda bitecek olan bir dış iskelet projesi mevcut.

Videodaki bir diğer ayrıntı ise robot köpeklerin kullanılıyor olması. İlk kez Boston Dynamics tarafından üretilen bu tarz robotlar, hızla savaş alanlarında kendilerine kullanım alanı bulmaya devam ediyor. Çin ise, bu teknolojiyi -belki orijinalinden bile iyi şekilde- taklit etmeyi başarmış gibi görünüyor.

Son olarak ise askerin odaya attığı ve nereye gideceğini “bilen”, küre şeklinde tuhaf bir robot, girilecek odada keşif yapıyor gibi görünüyor.

TAYVAN’A GÖZDAĞI MI?

Bu videonun paylaşılması, hazırlanılan çatışma şekli göz önüne alındığında; Tayvan’a verilen bir gözdağı olarak yorumlandı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası