Yunanistan: Avrupa kıtasında ikinci bir savaş başlayabilir!

Yunanistan: Avrupa kıtasında ikinci bir savaş başlayabilir!

Yunanistan hükümeti, Türkiye’nin kendisine “İzmir’i unutmayın!” demesi üzerine NATO, AB ve BM’ye ayrı ayrı mektuplar yazdı. Türkiye’nin NATO’dan atılmasını, sansürlenmesini ve kınanmasını isteyen Yunanistan; Avrupa kıtasında yeni bir savaş olasılığı ile tehdit etmekten de geri durmadı.


Yunanistan’ın sinir bozmaya yönelik açıklamalarının dozu giderek artarken, Türkiye’nin sabrı da hızla tükeniyor.

İZMİRİ HATIRLAMAK CANLARINI SIKMIŞ OLMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’ye karşı yayılmacı politikalar izleme hayaline kapılan Yunan siyasetçileri “İzmir’i unutmayın!” diyerek uyarması komşuda -nedense- infial yarattı.

NATO, AB ve BM’ye ayrı ayrı mektup yazan Yunan hükümeti Türkiye’nin bu hatırlatması yüzünden “kınanması” gerektiğini savundu. Üstelik bir de tehdit etti.

YUNANİSTAN’IN TEK DÜŞMANI PARANOYA: “İKİNCİ RUSYA-UKRAYNA VAKASI YAŞANABİLİR”

Yunanistan hükümeti, NATO ve Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bir “şikayet” mektubu yazarak, komşusu Türkiye’nin sözde “giderek artan agresif konuşmalarını” resmen kınamalarını istedi ve mevcut ikili gerilimlerin Avrupa topraklarında ikinci bir açık çatışmaya dönüşebileceğini öne sürdü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Çarşamba günü (bugün) yazdığı mektuplarda, ülkesinin tarihi ve bölgesel rakibi (ve NATO müttefikini) olan Türkiye’nin davranışının bu kurumlar tarafından sansürlenmesi ve kınanması gerektiğini söyledi.

“UKRAYNA’YA BENZER BİR DURUMA TEKRAR TANIK OLMA RİSKİ VAR”

Yunan hükümeti, akıalmaz şekilde Ukrayna’daki savaşa atıfta bulunarak, “Bunu zamanında yapmamak veya konunun ciddiyetini hafife almakla, kıtamızın başka bir yerinde şu anda ortaya çıkana benzer bir duruma tekrar tanık olma riskini alıyoruz” dedi. “Bu, hiçbirimizin gerçekten görmek istemeyeceği bir şey.”

YUNANİSTAN: “TÜRKİYE NATO’NUN GÜNEY KANADINI ZAYIFLATIYOR”

Dendias, Stoltenberg’e yazdığı mektupta, “Türkiye’nin tutumu, NATO’nun birliği ve uyumu için istikrarsızlaştırıcı bir faktördür ve bir kriz anında ittifakın güney kanadını zayıflatır” dedi.

50 YILDA 3 KEZ SAVAŞ İHTİMALİ YAŞANDI

Pazartesi ve Salı günleri boyunca yazılan bu mektuplar, iki komşu arasındaki ilişkilerin dip noktasında olduğu bir anda gönderildi. Yunanistan ve Türkiye son yarım yüzyılda üç kez savaşın eşiğine gelmiş bulunuyor.

Hem Yunanistan hem de Türkiye önümüzdeki yıl çok önemli seçimlerle karşı karşıya.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası