Arnavutluk ve İran arasında ipler koptu: 24 saat süre verdi!

Arnavutluk ve İran arasında ipler koptu: 24 saat süre verdi!

Arnavutluk lideri, ülkesini siber saldırılarla hedef almakla suçladığı İran ile tüm diplomatik ilişkilerin “derhal” kesildiğini açıkladı. Hükümet, ülkeyi terk etmeleri için İranlı elçilik çalışanlarına 24 saat süre verdi. Gerginliğin sebebi ise NATO – Doğu çatışmasına kadar dayanıyor. İşte detaylar…Arnavutluk, İran’la diplomatik ilişkilerini sonlandırdığnı açıkladı. Arnavutluk hükümeti, tüm İranlı diplomatlara ve büyükelçilik personeline ülkeyi 24 saat içinde terk etme emri verdiğini açıkladı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, kararın İran’ın “siber saldırılarının” hemen ardından yaşandığını vurguladı.

“İLİŞKİLERİ DERHAL YÜRÜRLÜKTEN KALDIRDIK”

Arnavutluk lideri, İran’ı ülkesine karşı büyük bir siber saldırı başlatmakla suçladı. Yaptığı açıklamada, Arnavutluk’un İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini söyledi.

Rama, “Bakanlar Kurulu, İran İslam Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkilerin derhal yürürlükten kaldırılmasına karar verdi” dedi.

Rama’nın resmi hesaplarından yaptığı açıklamaya göre, Arnavutluk 15 Temmuz’da kamu hizmetlerini felç etmek ve hükümet sistemlerinden gelen verileri ve elektronik iletişimleri hacklemek amacıyla dijital altyapıya yönelik ağır bir siber saldırının hedefi oldu.

Arnavutluk lideri sözlerine şöyle devam etti: “Söz konusu saldırı başarısız oldu. Saldırganın hedeflerine kıyasla aldığımız hasar kabul edilebilir düzeyde. Tüm sistemler tamamen çalışır durumda geri döndü ve verilerin geri dönüşü olmayan bir şekilde silinmesi senaryosu gerçekleşmedi.”

GERGİNLİĞİN SEBEBİ NE?

Arnavutluk İran ile yıllardır, İranlı muhalif grup İran Halk Mücahitleri’ni (MEK) topraklarında barındırmasından kaynaklanan gerginlikler yaşıyor.

Muhalif grup, Irak’taki karargahlarının İran tarafından yok edilmesinin ardından 2013’te Arnavutluk’a yerleşmişti.

MEK’in siyasi kanadı olan İran Ulusal Direniş Konseyi ise karargahını Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Auvers-sur-Oise’de kurdu.

BATI VE İRAN’IN ARASI NÜKLEER MÜZAKERELER SÜRERKEN AÇILACAK

Tıpkı Fransa gibi Arnavutluk da (2009’dan beri) NATO üyesi.

Yaşanan siber saldırılar ve İranlı diplomatların bir NATO üyesi tarafından sınır dışı edilmesi, ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya’nın dahil olduğu Tahran’ın nükleer programı hakkında devam eden müzakereleri düğümleyebilir.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası