Batı şokta: F-35’lerin içinden Çin malı parça çıktı!

Batı şokta: F-35’lerin içinden Çin malı parça çıktı!

Yaşanan kritik bir gelişme, Batı’yı zor durumda bırakacağa benziyor. F-35A Müşterek Taarruz uçaklarının içinden Çin’de üretildiği tespit edilen kobalt ve samaryum ile yapılan manyetik bir parça çıktı. Şu ana kadar üç uçağın teslimatı askıya alındı. Lockheed Martin ve Pentagon, böyle bir şeyin nasıl olmuş olabileceğini araştırıyor.


Türk kamuoyunda “binbir bahane üretilerek projesinden atıldığımız uçak” olarak da bilinen F-35A Müşterek Taarruz Uçaklarının teslimatı, yetkililerin uçaktaki kritik bir bileşenin Çin Halk Cumhuriyeti tarafından üretilen malzemeler içerdiğini öğrenmesinin ardından Pentagon tarafından askıya alındı.

HENÜZ ETKİSİ TAM OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞ DEĞİL

F-35 Ortak Program Ofisi (JPO) yaptığı açıklamada, F-35’tekullanılan bir mıknatıs olan söz konusu bileşen hakkında, “bilgi iletmez veya uçağın bütünlüğüne zarar vermez ve herhangi bir performans, kalite, güvenlik veya güvenlik riski yaratmaz” ifadelerini kullandı.

Ne F-35’in ordulardaki filosunun uçuş operasyonları ne de uçağın üreticisi Lockheed Martin’in üretimi henüz bu kritik gelişmeden etkilenmemiş gibi görünüyor.

PENTAGON TEDBİRLİ: F-35 TESLİMATLARI ASKIYA ALINDI

Bununla birlikte, dünyanın en gelişmiş savaş jeti olarak lanse edilen uçakta Çin malı ürünlerin kullanılması, Pentagon için uçağın teslimatlarının henüz bilinmeyen bir süre için geçici olarak durdurulmasını emretmesi için yeterince endişe yarattı.

Lockheed Martin sözcüsü Laura F. Siebert, teslimatların duraklamasının bugüne kadar yalnızca üç F-35’in teslimatını etkilediğini söyledi. Teslimatı askıya alınan bu üç uçağın hangi ülkeye gitmesi gerektiğini söylemeyi ise güvenlik gerekçesiyle reddetti.

Şirket, böyle bir olayın nasıl olduğunu ve gelecekte bir daha olmasını nasıl önleyeceğini belirlemek için araştırmalaına devam ediyor.

F-35’TEN ÇİN’DE ÜRETİLEN KOBALT VE SAMARYUM ÇIKTI!

“19 Ağustos’ta Savunma Sözleşme Yönetim Ajansı (DCMA), F-35 Ortak Program Ofisine, F-35 turbo pompalarında kullanılan mıknatıslardaki bir alaşımın, bu alaşım Çin Halk Cumhuriyeti’nde üretildiği için, Savunma Federal Satın Alma Düzenlemeleri Eki (DFARS) ile muhtemelen olarak uyumlu olmadığını bildirdi.” açıklaması yapıldı ve “Savunma sanayisi mühendisleri gönüllü olarak DCMA ile bilgi paylaştı. Ek bilgilere dayanarak, F-35 JPO, F-35 programının bu özel metallerin DFARS’ye uygunluğunu kontrol etmek için yeni F-35 uçaklarının teslimatını geçici olarak askıya aldı.

Honeywell tarafından üretilen F-35 Turbomachine üzerindeki mıknatıs, Lockheed Martin’e göre yakın zamanda Çin’de üretildiği belirlenen kobalt ve samaryum alaşımını içeriyor. Bu alaşım Amerika Birleşik Devletleri’nde daha sonra manyetize ediliyor.

F-35’İN SORUNLARI BİTMİYOR

Yaşanan bu kritik gelişme, son aylarda F-35 projesini etkileyen ikinci temel bileşen sorunu. Temmuz ayında da 100’den fazla F-35’in uçuşlarını askıya alan bir fırlatma koltuğu sorunu yaşanmıştı.

Kaynak: Bloomberg, Drive, Pentagon Basın Ofisi

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası