Bir devrin sonu: İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth hayata gözlerini yumdu

Bir devrin sonu: İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth hayata gözlerini yumdu

İngiliz tarihinin en uzun saltanatı, kralların ve kraliçelerin gerçek siyasi güce sahip olduğu klasik bir Avrupa kraliyeti çağında doğan son hükümdarlarından biri olan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 96 yaşında vefat etti.


Her ne kadar yaşlı ve hasta olduğu bilinse bile, adeta kimsenin öleceğine inanmadığı Kraliçe’nin ölüm haberi 8 Eylül 2022 gününün akşam saatlerinde yetkililerin yapıldığında tüm dünyada şok etkisi yarattı.

DEĞİŞEN DÜNYADA SÜREKLİLİĞİN SİMGESİYDİ

II. Elizabeth’in ölümü, tahta çıkışının 70. yıldönümünü kutladıktan yedi ay sonra gerçekleşti, genç yaşta isteksizce ilgi odağı olmasına rağmen, kararlı bağlılığı sayesinde neredeyse evrensel olarak takdir kazanan merhum kraliçe için dünyanın her yanından baş sağlığı mesajları geldi.

II. Elizabeth yalnızca Britanya’nın dünyadaki yerini değiştirmekle kalmadı, dünyanın kendisini de o kadar değiştirdi.

Yine de, tahtta geçen 70 yıl da dahil olmak üzere, yüzyıla yakın bu kargaşanın çoğunda, kraliçe ülkesi için güven verici bir figürdü, hem yok olmuş bir ulusal geçmişle kurdukları canlı bir bağ, hem de değişen bir dünyada sürekliliğin bir simgesiydi.

II. ELİZABETH KİMDİR

Image

21 Nisan 1926 da Londra’da dünyaya geldi. Babası 1936 yılı taht ve taca sahip olduktan sonra 10 yaşındaki Elizabeth veliaht oldu.

Ailesinin ve hükûmet üyelerinin itirazlarına karşın, II. Dünya Savaşı sonlarında Anavatan Ordusu Yardımcı Hizmetleri’nde motorlu araç kullanımı ve bakımı konusunda eğitim gördü. Avrupa’da savaşın sonunda, Avrupa Zafer Günü’nde, prensesler Elizabeth ve Margaret Londra sokaklarında kutlama yapan kalabalıkların arasında karıştı ve bu sevince ortak olmuştu. O günlerden beri halkın sevgisinin kazanan Elizabeth 1947’de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi. Charles, Anne, Andrew ve Edward adlarını verdikleri dört çocukları oldu.

6 Şubat 1952’de kendisi Kenya gezisindeyken babasının öldüğü ve yerine kendisinin geçtiği haberini aldı. 1953 yılında resmî olarak taç giyer ve gerçekleştirilen tören tarihte ilk kez televizyonda yayınlanmıştı. 

70 yıl tahta kalarak İngiltere tarihinin en uzun saltanatı olan II. Elizabeth 8 Eylül 2022 tarihinde Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası