İngiltere, Finlandiya ve İsveç’ten Rusya’ya karşı kritik hamle!

İngiltere, Finlandiya ve İsveç’ten Rusya’ya karşı kritik hamle!

Baltık ve kuzey kutbunda gerginliği artıran tatbikatlar ardı ardına devam ediyor. İngiliz ordusunun liderliğinde, Finlandiya ve İsveç, kritik bir konumda ortak tatbikat düzenledi. Ayrıca karşılıklı savunma anlaşması da imzalandı.


Finlandiya ve İsveç orduları, İngiliz ordusunun katılımı ve desteğiyle Kuzey kutbuna yakın bir coğrafyada tatbikat gerçekleştirdi. Hem kuzey kutbu, hem de Baltıklar giderek ısınıyor.

İNGİLİZ ORDUSUNDAN BÜYÜK DESTEK

İngiliz Ordusu, kuvvetlerin birlikte çalışabilirliğini güçlendirmek adına Fin ve İsveç birlikleriyle birlikte Vigilant Knife tatbikatına katıldı ve tatbikatta 2.000’den fazla asker ile uluslararası yardımlaşma ve teknik operasyonları iyileştirme pratiği yaptı.

Ayrıca İngiltere, Finlandiya ve İsveç kuvvetleri arasındaki işbirliğini test etmek amacıyla tatbikat esnasında Fin ve İsveç ordularına keskin nişancı tüfeği, keşif ve anti tank ekipmanları ile de destek sağladı.

ALIŞILMADIK COĞRAFİ ŞARTLAR ASKERLERİ ZORLADI

Tatbikat, Temmuz ayında gerçekleştirilen Adalet Dağıtan Tilki (Vigilant Fox) Tatbikatı’nın ardından 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri ​​arasında Kuzey Finlandiya’daki Rovaniemi ve Rovajärvi’de gerçekleştirildi.

Image

Tatbikatın gerçekleştirildiği alanın yoğun ormanlık arazi olması, tatbikata katılan askerler için zorlu bir deneyim sağladı.

İNGİLTERE: FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO BAŞVURUSUNDAN MEMNUNUZ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace , “Avrupa’da savaş varken, uluslararası ortaklıklarımızı güçlendirmek her zamankinden daha önemliFinlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma başvurularını memnuniyetle karşılıyoruz. Ortak güvenlik tehditleriyle yüzleşmeye hazır olmamız için birlikte tatbikat yapmaya devam edeceğiz.” diyerek müşterek gerçekleştirilecek başka tatbikatların da gerçekleştirileceğinin sinyalini vermiş oldu.

Wallace, Vigilant Knife (Adalet Dağıtan Bıçak), Birleşik Krallık ordusunun soğuk hava koşullarında savaşma becerilerini ve deneyimlerini geliştirmeleri için paha biçilmez bir fırsat. Ayrıca Fin ve İsveç orduları ile birlikte savaş alanlarında daha etkili olmalarını sağlayacak” diye ekledi.

Finlandiya ve İsveç’in, NATO’ya girebilmek için ise önce PKK terör örgütü ile ilişkilerini keserek teröristleri Türkiye’ye teslim etmesinin gerektiği biliniyor.

KARŞILIKLI SAVUNMA ANLAŞMASI

İngiliz Ordusunun tatbikatta yer alması, İngiltere’nin Mayıs ayında imzalanan Finlandiya ve İsveç ile güvenliklerini artırmayı ve yenilenen güvenlik tehditleri karşısında Kuzey Avrupa’nın savunmasını güçlendirmeyi amaçlayan ortak güvenlik anlaşmasına katkı sağlıyor.

Üç ülke bu anlaşma ile; müşterek askeri eğitimi hızlandırmayı, istihbarat paylaşımını yoğunlaştırmayı da planlıyor. Ayrıca hibrit ve siber tehditleri, jeopolitik konum sebebiyle ortaya çıkan yeni zorlukları da ele alacaklar.

Anlaşma İngiltere’nin Fin ve İsveç silahlı kuvvetlerine bir krizle karşılaşmaları ya da saldırıya uğramaları halinde destek olma sözü veriyor.

Birleşik Krallık Eski Başbakanı Boris Johnson , “İsveç ve Finlandiya’ya desteğimizde kararlı ve netiz. Bu güvenlik anlaşmalarının imzalanması, milletlerimiz arasındaki sonsuz güvencenin bir simgesidir, bu anlaşmalar kısa vadeli değil, askeri bağlarımızı, küresel istikrarı desteklemek ve gelecek nesillerimiz için Avrupa’nın savunmasını güçlendirmek adına uzun vadeli bir taahhüttür” dedi.

Her iki ülke de Ukrayna’nın kendisinin Rusya’nın işgaline karşı savunmasında önemli bir rol oynadı.

Kaynak:The Defense Post

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası