İngiltere’nin yeni Maliye Bakanı Kwarteng, izleyeceği yolu açıkladı

İngiltere’nin yeni Maliye Bakanı Kwarteng, izleyeceği yolu açıkladı

İngiltere’nin yeni maliye bakanı Kwasi Kwarteng, kritik açıklamalarda bulundu. Kwarteng, İngiltere Merkez Bankası Başkanı’na, bankanın bağımsızlığını yeniden teyit etmek istediğini söyledi ve aldıkları önlem planlarını paylaştı.


Boris Johnson’ın görevi bırakmasının ardından Liz Truss önderliğindeki yeni hükümetin politikaları belli olmaya başladı.

Birleşik Krallık’ın yeni Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, yatırımcılara yönelik yaptığı konuşmada merkez bankasına baskı yapmayacağını vurguladı. İngiltere Merkez Bankası’nın ana görevlerinden biri olan enflasyonu kontrol altına almanın “yaşam maliyeti sorunlarının üstesinden gelmek için kritik” olduğu konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Image

ENERJİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ENFLASYONU CİDDİ SEVİYEDE ETKİLİYOR

Özelikle son zamanlarda enerji maliyetlerinin artması, Birleşik Krallık’ta eylemlere neden olmuştu. İngiltere önlem olarak enerji fiyatlarında limitler belirlemeyi ve ücretleri sabitlemeye yönelik adımlar atacağını; bunun da enflasyonu bir nebze sabit tutacağını öngörüyor.

NET BİR YÖN BELİRLENMELİ ANCAK…

Yeni Başbakan Liz Truss seçilmeden önceki vaatlerinde para politikası için “net bir yön” belirlenmesi gerektiğini söylemiş, ancak daha sonra bu duruştan geri adım atmıştı -veya öyle görünüyordu.

KWASİ KWARTENG KİMDİR?

6 Eylül’de yeni Başbakan Liz Truss tarafından Maliye Bakanı olarak atandı. Bundan önce son 2 senedir, Enerji ve Sanayi Bakanı olan Kwarteng 2010’dan beri kuzey Surrey’deki Spelthorne Parlamento Üyesi (milletvekili) olarak görev yapıyordu. Kwarteng, Ganalı bir ailenin oğlu.

Image

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası