Kuzey Kore, barajlarını silah olarak kullandı!

Kuzey Kore, barajlarını silah olarak kullandı!

Hinnamnor Tayfunu, Güney Kore’yi vurarak binlerce kişiyi elektriksiz ve evsiz bıraktı. Güney Kore ordusuna göre ise Kuzey Kore’nin haber vermeden kasten barajlarının kapaklarını açması, yaşanan felaketin etkisini artırdı.


İklim Değişikliği, gergin komşuların sınırlarında stres artırıcı bir etkene dönüşmeye başladı.

Hinnamnor Tayfunu’nun Kore yarımadasını vurmasının ardından Güney Kore’de binlerce kişi evlerinden tahliye edildi ve 66.000 ev elektriksiz kaldı. Güneyli yetkililer yaptığı açıklamada, zamanında yapılan tahliyenin daha kötü bir durumu önlediğini söyledi.

Image

10 KİŞİ KAYIP

Yetkililer, Pohang’da sel suları tarafından sürüklenen bir kişi ve yakınlardaki Gyeongju şehrinde bir kişinin öldüğünü söyledi. Pohang’daki su basan bir otoparkta kaybolan sekiz kişi de dahil olmak üzere on kişiden hala haber alınamadı.

KUZEY KORE BARAJLARINI AÇTI

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin güney sınırına yakın bir barajın kapaklarını açtığını söyledi. Kuzey Kore makamları, Seul’ün ısrarlı taleplerine rağmen, barajın açılacağından Güney Kore’yi bilgilendirmedi. Barajların açılması sınırdaki bölgede tayfunun etkisini artırdı.

Image

KUZEY KOREDE İSE TAYFUN TARIM ALANLARINI VURDU

Kuzey Kore’nin resmi Rodong Sinmun gazetesi, özellikle tarım sektöründe “azami hazırlık” çağrısında bulundu. “Tayfun hasarını önleyemezsek, tüm bahar ve yaz mevsimleri için uğraştığımız değerli mahsulleri kaybedeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Koreli gözlemciler, ülkedeki sonbahar hasadı veriminin bu yıl olumsuz hava koşulları nedeniyle etkilenebileceğini söyledi. Ticaret bakımından dış dünyaya kapalı olan Kuzey Kore’nin gıda sorununu acilen çözmesi gerekiyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası