Çin Dışişleri Bakanlığı: “Tayvan Ukrayna değil!”

Çin Dışişleri Bakanlığı: “Tayvan Ukrayna değil!”

Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı bir açıklamada çarpıcı ifadelere yer verdi. Bakanlık, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in Doğu Avrupa’daki bölgesel kriz karşısında “olası bir savaşa hazır olmayı” artırma çağrısının ardından Tayvan’ın “Ukrayna olmadığını” ve her zaman Çin’in bir parçası olduğunu söyledi.


Çin Dışişleri Bakanlığı, Batı’nın Rusya’dan gelen tehditler karşısında Ukrayna’nın bağımsızlığını koruma yeminini yerine getirmemesi halinde, bunun küresel çapta sonuçları olacağı hakkında uyarıda bulundu.

UKRAYNA VE TAYVAN ARASINDAKİ BENZERLİKLERİ REDDETTİ

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Ukrayna ve Tayvan meseleleri arasındaki herhangi bir benzerliği reddetti ve altını çizdi: “Tayvan Ukrayna değil”

Chungying, konuşmasına “Tayvan her zaman Çin’in ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu tartışılmaz bir hukuki ve tarihi gerçektir.” sözleriyle devam etti, “Tayvan ve Ukrayna’yı “jeostrateji, coğrafi çevre ve uluslararası tedarik zincirlerinin önemi açısından temelde farklı.”

ÇİN’E GÖRE TAYVAN, UKRAYNA GİBİ BİR DEVLET DEĞİL

Çin, ABD’nin yakın müttefiki Tayvan’ın, aslında kendi toprakları olduğunu iddia ediyor ve onu bağımsız bir devlet değil, yalnıza ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor.

Çin Cumhuriyeti’nin mağlup olan hükümeti, Çin Halk Cumhuriyeti’ni kuran ve hala yöneten Komünistlere yenildikten sonra 1949’da Tayvan adasına kaçmıştı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası