Çok şey değişecek: İngiltere, istihbarata yepyeni bir soluk kazandırıyor

Çok şey değişecek: İngiltere, istihbarata yepyeni bir soluk kazandırıyor

İngiliz savunma devi BAE Systems, kısa süre sonra uzaya fırlatacağı uydu kümesi ile dijital askeri istihbaratı güvenceye alacak. Bu son teknoloji bilgi iletim sistemi, istihbarat dünyasında yeni bir sayfa açacağa benziyor.


BAE Systems, askeri müşterilere gerçek zamanlı olarak dijital istihbarat sağlamak için ilk çok sensörlü uydu kümesinin 2024’te için Dünya’nın yörüngesine fırlatılmasını planladığını açıkladı.

Azalea (Açelya) adlı uzay tabanlı iletişim projesi, radar, görsel ve radyo frekansı verilerini toplamak için bir dizi sensör kullanacak ve istihbaratın dünyanın herhangi bir yerine güvenli bir şekilde dağıtılması için bir makine öğrenme (machine learning) programı aracılığıyla analiz edilecek.

Image

Azalea’nın uydu kümesi; askeri çalışabilirliği, istihbarat toplamayı ve afet müdahalesini sürdürmek için yörüngedeyken yeniden yapılandırılabilen dört uydu içeriyor.

Sürekli izliyor olma kabiliyeti, düşman gemilerinden veya uçaklarından gelen şüpheli hareketler, sel ve orman yangınları gibi doğal afetler sırasında risk altındaki insanların yerleri gibi yüzeydeki fiziksel değişikliklerin daha kolay tespit edilmesini sağlayacak

AÇELYA PROJESİ – FİNLANDİYA DA PROJENİN ORTAKLARINDAN

2021’de Uzay Görevlerinin başlamasından sonra, Azalea, Birleşik Krallık’ın askeri uzay stratejisini desteklemesine izin verecek şekilde dizayn edildi.

Proje, herhangi bir hava koşulunda, herhangi bir zamanda Dünya yüzeyinin yüksek çözünürlüklü görüntülenmesi için sensör ve gelişmiş sentetik açıklıklı radar teknolojisi sağlayan Finlandiya merkezli uydu geliştiricisi ICEYE ile ortaklaşa geliştiriliyor.

2024’TE MÜŞTERİLERİN KULLANIMI İÇİN PİYASAYA SÜRÜLECEK

BAE Systems Digital Intelligence Group Genel Müdürü Dave Armstrong, “Azalea uydu kümesi, ihtiyaç duyulan her yerde dijital istihbarat sağlamak için uzaydaki verileri işleyecek.” dedi ve ekledi: “İster stratejik bilgi vermek, ister bölgedeki bir savaş gemisini uyarmak veya karadaki kuvvetlere gerçek zamanlı istihbarat sağlamak olsun, uzay tabanlı istihbaratın her alan için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Açelya’nın 2024’te piyasaya sürülmesi, Birleşik Krallık’ın bağımsız uzay kapasitesi için ileriye doğru atılmış büyük bir adım olacak.”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası