İngiltere’nin en yaşlı tahta geçen kralı ilk kez ulusa seslendi

İngiltere’nin en yaşlı tahta geçen kralı ilk kez ulusa seslendi

II. Elizabeth’in vefatından sonra başa gelen yeni kral III. Charles ilk kez televizyondan halka seslendi. Yaptığı konuşmada II. Elizabeth’i ilham verdiğini, onu örnek aldığını ve onun kaybından dolayı derin bir üzüntü duyduğunu belirti. III. Charles ayrıca konuşmasında hizmet süresi için de vaatte bulundu.


73 yaşında tahta çıkan III. Charles, aynı zamanda İngiltere tarihinin en yaşlı tahta geçen kraliyet üyesi oldu. Annesi kaybetmesinden kısa süre sonra yaptığı ilk ulusa sesleniş konuşmasında duygusal anlar yaşadı.

Kral III. Charles, “Bugün size derin bir üzüntüyle konuşuyorum. Majesteleri Kraliçe – sevgili annem – hayatı boyunca bana ve tüm aileme ilham ve örnek oldu ve ona her ailenin annelerine borçlu olabileceği en içten borcumuzu borçluyuz; sevgisi, şefkati, rehberliği, anlayışı ve örnek karakteri için.” ifadelerini kullandı ve şöye devam etti:

“Annemin anısını saygıyla anıyorum ve onun hizmet hayatını onurlandırıyorum. Ölümünün birçoğunuza büyük üzüntü getirdiğini biliyorum ve bu kayıp duygusunu ölçülemeyecek kadar hepinizle paylaşıyorum.”

III. Charles, annesi için “Tüm hayatını adamış derin bir kişisel bağlılığu vardı. Görev için çok fedakarlık yaptı.” övgüsünde bulundu.

ÖMÜR BOYU HİZMET VAADİ

Kral III. Charles, konuşmasına “Kraliçe Elizabeth iyi yaşanmış bir hayattı; kaderi tutulmuş bir söz ve ölümünde en derinden yas tutulur. Bu ömür boyu hizmet vaadini bugün hepinize yeniliyorum.” sözleriyle devam etti, “Yeni sorumluluklarımı üstlendikçe hayatım elbette değişecek. Bu aynı zamanda ailem için de bir değişim zamanı. Sevgili karım Camilla’nın sevgi dolu yardımına güveniyorum.”

“MELEKLERİN UÇUŞLARI SENİ DİNLENDİRSİN”

Duygusal konuşmasının kapanışındaki son sözleri ise “Ailemize ve tüm bu yıllar boyunca özenle hizmet ettiğiniz ulusların ailesine sevginiz ve bağlılığınız için teşekkür ederiz. Meleklerin uçuşları seni dinlendirsin.” oldu.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası