Mersin’deki orman yangının uydu incelemesi

Mersin’deki orman yangının uydu incelemesi

Rüzgarın da etkisiyle Mersin-Gülnar’dan Silifke ilçesindeki bir mahalleye kadar yayılan orman yangını, tüm Türkiye’yi yasa boğdu. İki ilçede etkili olan yangın nedeniyle tedbir amaçlı 303 konut boşaltıldı, 790 kişi tahliye edildi. Dün başlayan yangın, bugün kontrol altına alındı. OSINT TURK, yeşil vatanın aldığı hasarı Sentinel-2 uydusunun verilerine filtre uygulayarak ortaya koydu.


Mersin’in Gülnar ilçesinde dün sabah başlayan ve bugün öğlen saatlerinde kontrol altına alınan orman yangınının acısı henüz taze.

OSINT TURK, Sentinel-2 uydu verilerine ısı filtresi uygulayarak Mersin’deki yangın alanını inceledi. Elde ettiğimiz görüntülerde, yangının yayılışı, ne kadar alanın yok olduğu ve diğer detaylar çıkarılabiliyor.

Image

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, bölgenin engebeli olduğunu ve rüzgarın sık sık yön değiştirmesi nedeniyle yangınla mücadelede zorluklar yaşandığını, 24 saattir yangını söndürme çalışmasının aralıksız devam ettiğini söyledi.

Image

Aşağıdaki haritada birçok ufak yangın alanının bulunmasının sebebi de işte Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in de bahsettiği “öngörülemez ve şiddetli” rüzgar. Tek bir yangın alanı, eğer şartlar müsaitse her yeri “tohumlayabiliyor”.

Image

Sıcak hava dalgaları, kuru hava, terör tehdidi ve rüzgar; yeşil vatanı tehdit etmeye devam ediyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası