Avrupa Enerji Sorununun Çözümü Azerbaycan mı?

Avrupa Enerji Sorununun Çözümü Azerbaycan mı?

Avrupa Komisyonu mevcut enerji krizi nedeniyle, güvenli enerji tedariki bulmak için Azerbaycan ile mevcut işbirliğini güçlendirmeye ve genişletmeye karar verdi. Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi Kıdemli Danışmanı Shahmar Hajiyev, Brüksel ve Bakü arasındaki işbirliğine değinerek, enerji işbirliğinin iki taraf içinde önemli olduğu vurguladı.


Avrupa yaklaşan kış ve enerji sorununun çözümünü Azerbaycan’da buldu.

ARZ KARŞILANMIYOR

Şu anda Avrupa Komisyonu, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle enerji güvenliği için bir çözüm bulmaya çalışıyor. Rusya, Nord Stream 1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya doğal gaz akışını kritik ölçüde azalttığı veya kapattığı için Avrupalı ​​gaz tüketicileri ciddi bir arz güvenliği kriziyle karşı karşıya. Kremlin’e göre, Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz arzını, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Moskova’ya karşı yaptırımları kaldırana kadar tam olarak devam etmeyecek. Kısa vadede tüm bu gelişmeler, Avrupa’da artan enerji faturaları nedeniyle Avrupa enerji piyasalarını olumsuz etkiliyor. Sonuç olarak, gösterge gaz vadeli işlemleri neredeyse altı ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 35’e kadar yükseldi ve elektrik fiyatları da arttı.

Image

ENERJİ FİYATLARININ DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Avrupa’daki enerji enflasyonunu düşürmeye ve gaz ihtiyacını karşılamaya çalışan Avrupa için Azerbaycan, doğal gaz arzını artırarak Avrupa’nın enerji güvenliğini destekleyecek. Azerbaycan, AB’nin stratejik enerji ortakları arasında yer alıyor. Güney Gaz Koridoru (SGC) tamamlanmış durumda ve resmi Bakü, Hazar doğal gazını Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) aracılığıyla Avrupa enerji piyasalarına ihraç ediyor. Güçlendirilmiş enerji işbirliğine dayanarak Azerbaycan, AB’ye doğal gaz teslimatını 2021’de 8,1 bcm’den 2022’de beklenen 12 bcm’ye çıkarıyor.

Avrupa daha önceden de aldığı enerji önlemlerine bir yenisini daha eklemiş gözüküyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir