ABD’den “balıkçı” avı!

ABD’den “balıkçı” avı!

ABD Hava Kuvvetleri, B-1B bombardıman uçakları ile Pasifik’in doğu ucunda, Ekvador kıyıları açıklarında ve Galapagos Adaları çevresinde yaptığı son uçuşlarında yasadışı balıkçılık faaliyetleri ile ilgili çalışma yaptığını söyledi…


Teksas’taki Dyess Hava Kuvvetleri Üssü’nden uçan ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-1B tipi bombardıman uçakları ile pek de alışkın olmadığımız bir operasyon yürüttü ve yasadışı balıkçılık faaliyetlerini denetledi.

BOMBARDIMAN UÇAĞI İLE ALIŞILMADIK GÖREV

Uzun menzilli saldırıları da gerçekleştirebilen B-1B model bombardıman uçakları için bu, pek de alışık olmadığımız bir görev gibi görünüyor. Ancak bu ilk defa gerçekleşen bir durum değil.

ABD Hava Kuvvetleri B-1B bombardıman uçakları ile bu bölgede uluslararası kanun denetleme faaliyetleri yaparak uçakların özelliklerini ve pilotlarını becerilerini test etmekte.

ÇATIŞMADAN MEYDAN OKUMAK İSTİYOR

Son B-1B uçuşları ayrıca Hava Kuvvetleri’nin B-1B bombardıman uçağının denizcilik ile ilgili rolünü genişletme konusundaki mevcut ilgisinin altını çiziyor.

Hava Kuvvetleri, B-1B tipi bombardıman uçaklarının özellikle Pasifik’te gerçekleşebilecek üst düzey çatışmalarda ve gemilere karşı yürütülen operasyonlarda, uçaklarda bulunan hassas özellikli optik bir göz donanımı sayesinde oldukça yetenekli olduğunu vurguladı. 

Buna ek olarak, ABD ordusu, Hint-Pasifik bölgesinde yasadışı balıkçılık gibi kanun ihlalleri de dahil olmak üzere, Çin’in kötü niyetli faaliyetlerine çatışma olmadan meydan okumanın yollarıyla giderek daha fazla ilgilenmeye başladı.

YASADIŞI BALIKÇILARIN AKIBETİ İSE BİLİNMİYOR

7 Eylül’de gerçekleşen bu görevde Dyess Hava Kuvvetleri merkezli 7. Bomba kanadından en az iki B-1B tipi bombardıman uçağı yer aldı.

Ekvador ve Panama hükümetleriyle işbirliği içinde gerçekleşen Bombardıman Görev Gücü operasyonunda B-1B bombardıman uçaklarını Florida’daki MacDill Hava Kuvvetleri Üssü’nden uçan KC-135 havadan yakıt ikmali tankerleri de ayrıca destekledi.

Operasyonu yürüten ekipler tarafından şüpheli, yasadışı balıkçı tekneleriyle ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı bilgisi ise verilmedi.

KOLAY GİBİ GÖRÜNEN ZOR BİR İŞ

ABD Güney Komutanlığı ise “Bu tür bir bölgesel askeri bağlantı, Ekvador ve Panama ile olan ortaklığımızı güçlendiriyor, birlikte çalışabilirliği geliştiriyor, afet yardımından insani yardıma, güvenlik operasyonlarına kadar bir dizi potansiyel operasyon için müşterek hazırlığımızı geliştiriyor. Kriz zamanlarında birlikte çalışma yeteneğimizi, güçlerimizi birleştirip birlikte çalıştığımızda geliştiririz.” Açıklamalarında bulundu.

ABD  Hava Kuvvetleri’nden Albay John McClung da Doğu Pasifik sortileriyle ilgili olarak: “Yalnızca Hava Kuvvetleri Küresel Saldırı Komutanlığı Havacılarının yapabileceği bazı şeyler var ve bu çalışma da onlardan biri. Bu odadaki havacılara dayanarak, bu görevi gerçekleştirmek için uçabilir ve birkaç saat içinde geri dönüp yenilenebiliriz. Kolay görünmesini sağlıyoruz, ancak bu zor bir iş.” Dedi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir