Japonya savunmasına iki yeni dev!

Japonya savunmasına iki yeni dev!

Japonya, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, savunma sistemlerinin en büyüğü olacak Dev Füze Savunma Gemileri Planladığını açıkladı.


Japonya Savunma Bakanlığı, önceden planladıkları kara tabanlı Aegis Ashore savunma sisteminin yerine daha geniş bir füze savunma sisteminin parçası olan iki büyük yeni savaş gemisi üretme planları olduğunu belirterek sistemle ilgili bilgi verdi.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN BU YANA DAHA BÜYÜĞÜ YAPILMADI

Henüz ismi açıklanmayan füze savunma gemilerinin, yaklaşık 20.000 ton civarında standart bir silindir hacmine sahip olması bekleniyor.

Bu büyüklük ise mevcut Aegis donanımına sahip Maya sınıfı sistemin iki katından fazlasına denk gelmekte. Bu da planlanan savunma sistemini, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana yapılan en büyük Japon su üstü gemisi yapıyor.

OLASI ÇİN TEHLİKESİ İÇİN “KRİTİK GÖREV” FİLOSU

Geçen hafta konuşan Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada, yeni savaş gemileri hakkında “Savunma yeteneklerimizi beş yıl içinde büyük ölçüde güçlendirmenin son derece önemli bir girişim olduğuna inanıyoruz” dedi ve geliştirme süreçlerini daha da hızlandırdıklarını belirtti.

Ayrıca Bakan Yasukazu Hamada, füze savunma rolündeki iki büyük yeni gemisi ile ilgili bilgi verdiği sırada, Aegis sisteminde bulunan mevcut filoların ise başka kritik görevlerde, özellikle de gerçekleşebilecek Çin deniz saldırılarına karşı savunmada kullanılacağını söyledi.

Japonya Deniz Savunma Kuvvetlerine ait Aegis sistemli filosu ise; 2 Maya sınıfı, 2 Atago  sınıfı ve 4 Kongō  sınıfı savaş gemisinden oluşmakta.

ARTAN GÜVENLİK TEHDİTLERİ MALİYETİN DE ARTMASINA SEBEP OLUYOR

Japon basınında, Japonya Savunma Bakanlığı’nın iki yeni gemi için 7,1 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığı iddiaları da gündeme geldi.

Bu bütçe ise yapılması planlanan yeni sistemin maliyetinin, Aegis Ashore sisteminin maliyetinden yaklaşık 4,3 milyar dolar daha fazla olduğunu gösteriyor.

Genel olarak ise Japon savunma bütçesi, ülkenin ordusuna verilen önem ile doğru orantılı olarak artış gösteriyor.

Bütçedeki bu artışın ve Japonya ordusundaki büyümenin sebebinin ise Kuzey Kore ve Çin’den kaynaklı, hızla gelişen tehditler olduğu söylenmekte.

ŞUAN İÇİN TASLAK AŞAMASINDA

Henüz ismi açıklanmayan iki savaş gemisi ile ilgili açıklanan rakamların sadece bir taslak planı yansıttığını ve değişebileceğini de belirtmekte fayda var.

Mevcut planlar, yeni savaş gemilerinden ilkini 2027 yılının, ikincisini ise 2028 yılının sonlarında sahada aktif görevde görebileceğimizi gösteriyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası