Teröristler önce köylüleri, sonra da birbirini vurdu

Teröristler önce köylüleri, sonra da birbirini vurdu

Yerel bir yetkilinin ve bir silahlı milis gücü liderinin Cuma günü (dün) Fransız AFP’ye verdiği demeçte, DAEŞ’e bağlı cihatçıların Mali’nin kuzeyindeki bir köye düzenlediği saldırıda düzinelerce insanın katledildiği aktarıldı. Sadece Mali değil, Afrika’nın Sahel bölgesindeki diğer ülkelerinde şiddet giderek tırmanmaya devam ediyor.


DAEŞ, dünyaya huzur vermemeye adeta yemin etti. Bu kez de Mali’deki ufak ve masum bir köye saldıran teröristler, birçok sivili katletti. Evleri ve diğer yapıları yaktı. Köy, rakip terör örgütlerinin çatışma alanına döndü.

ÖNCE KÖYLÜLERİ SONRA BİRBİRLERİNİ ÖLDÜRDÜLER

Kanlı terör saldırısı, Mali’nin Gao şehrine yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Talataye‘de meydana geldi.

Malili kaynaklara göre; gerçekleşen bu kanlı baskını, El Kaide’ye bağlılık sözü veren DAEŞ’e rakip cihatçılar da dahil olmak üzere bölgedeki diğer silahlı gruplar arasındaki yoğun çatışmalar izledi.

Image

ÖLÜ SAYISI TAM OLARAK BİLİNMİYOR: İŞTE İDDİALAR

Yetkili, “DAEŞ, Salı günü yönetimi ele geçirdiğinde 45’ten fazla sivili katletti- evleri, pazarı ve diğer yerleri yaktılar” dedi ve ekledi: “Bizi gerçekten endişelendiren insaniların durumu -bu insanlar (siviller) kendi başlarına bırakılmış durumda.”

Çatışmalara karışan silahlı gruplardan biri olan Azawad Kurtuluş Hareketi‘nden (MSA) bir yetkili, sivil ölü sayısını 30 olarak verdi ve çatışmalarda çok sayıda kişinin yerinden edildiğini söyledi.

Bölgedeki uluslararası bir insani yardım görevlisi de isminin açıklanmaması kaydıyla, “Çeşitli cihatçı gruplar arasındaki çatışmalar birkaç düzine sivilin ölümüyle sonuçlandı” dedi, “Yardım edilemeyen bazı yaralılar daha sonra öldü.”

SAHEL ÜLKELERİNDE TERÖRÜN SONU GETİRİLEMİYOR

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan ve denize kıyısı olmayan Mali, 2012’den beri ayrılıkçı ve terör isyanlarıyla mücadele ediyor. Başı boş gezen kanun kaçaklarını (bandit) saymıyoruz bile…

Teröristlerin fitilini ateşlediği şiddet sarmalı önce Mali’nin kuzeyinde başladı ve daha sonra komşu Nijer ve Burkina Faso’ya sıçradı.

Üç ülkede binlerce sivil, polis ve asker öldü ve milyonlarca insan da evini terk etti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası