Türkiye’ye sorun çıkaran ABD, Pakistan’ın F-16’ları konusunda rahat!

Türkiye’ye sorun çıkaran ABD, Pakistan’ın F-16’ları konusunda rahat!

Her türlü bahaneyi bularak Türkiye’ye F-35 ve hatta F-16’lar konusunda sorun çıkaran Amerika Birleşik Devletleri, görünüşe göre Pakistan’ın F-16’larını geliştirmek konusunda çok daha rahat. Bu rahatlığın yakın zaman önce ABD karşıtı İmran Han’ın, meclis içi bir darbeyle görevden alınıp, yerine on yıllardır ABD yanlısı olan siyasi hanedanlıkların geri getirilmesinin bir ilgisi var mıdır bilinmez… Fakat bu durumun Çin’in hoşuna gitmeyeceği kesin.


ABD Dışişleri Bakanlığı, Pakistan hükümetine F-16 ekipmanı ve diğer yan hizmetlerin satışını onayladı.

MOTORUNDAN GÖVDESİNE BAKIMA ALACAKLAR

Tahmini maliyeti 450 milyon dolar olan anlaşma, ABD’nin, Pakistan’ın F-16 savaş uçağı filosuna için mühendislik, teknik ve lojistik hizmetlerini sağlamasına izin verecek.

ABD, tüm filoyu F-16 Uçak Yapısal Bütünlük Programına ve Motor Bileşeni İyileştirme Programına sokacak.

Pakistan’ın filosu ayrıca uçak ve motor donanım modifikasyonlarından, sınıflandırılmış ve sınıflandırılmamış yazılım desteğinden ve teknik kalibrasyonlardan da geçecek.

“UÇAĞA YENİ MÜHİMMAT VE SİLAH ENTEGRE ETMEYECEĞİZ”

Ancak Dışişleri Bakanlığı, bu anlaşmanın Pakistan’ın uçağına yeni silahlar veya mühimmat entegre etmeyi içermediğinin altını çizdi.

Yapılan basın açıklamasında,”Öngörülen anlaşma; güçlü havadan karaya kabiliyeti sayesinde terörle mücadele operasyonlarındaki kabiliyetini büyük ölçüde geliştiren Pakistan’ın, F-16 filosunun devamlılığını sağlayacak.” ifadelerine yer verildi ve eklendi:

“Pakistan, sunacağımız bu ürünleri ve hizmetleri silahlı kuvvetlerine entegre etmekte hiçbir zorluk çekmeyecek.”

Sunulacak desteğin ana yüklenicisi ise Amerikan savunma sanayisi devi Lockheed Martin.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası