Ukrayna ordusunun “şok” saldırısı: Ruslar çekiliyor!

Ukrayna ordusunun “şok” saldırısı: Ruslar çekiliyor!

Ukrayna birlikleri, doğuda tüm dünyayı şaşırtan hızda kazanımlar elde ederken, Rus askerlerinin ise kaçtığına dair iddialar giderek artıyor. Rusya ise askerlerinin “yeniden toplandığı” ve “iyi niyet göstergesi olarak, sivilleri korumak adına çekildikleri” gibi açıklamalarda bulundu. Gerçekte ise dünya, bir nükleer savaşa Soğuk Savaş’tan beri bu gece olduğu kadar yakın olmamıştı.


Rusya – Ukrayna savaşında bir dönüm noktası yaşanıyor olabilir. Ukrayna’nın kendi topraklarını geri almak için başlattığı “şok karşı saldırı” şu ana kadar fazlasıyla işe yaramış görünüyor.

Image

Fakat Putin’in alacağının kesinleştiği fazla ağır bir yenilgi, taktik nükleer silahların kullanım riskini artıracak. Bu da tüm gezegen için bugünlerin mumla aranması anlamına geliyor.

SON DURUM NEDİR?

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusundaki hayati bir Rus tedarik merkezi olan Kupiansk’ın kontrolünü ele geçirdi. Bu yaşanan aslında, Şubat ayının sonlarında başlayan işgal girişiminden sonra Moskova’ya kaybedilen toprakları yeniden ele geçirmek için başlatılan “şok” karşı saldırının bir parçasıydı.

Sahadan gelen son haberlere göre, Ukrayna Özel Kuvvetleri birlikleri, Rus birlikleri için hayati bir tedarik merkezi olan Kupiansk şehrinde kendi askerlerini gösteren fotoğrafları sosyal medyada yayınladı.

ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASINDAYIZ

Uzmanlar, son saatlerde yaşanan kazanımların Ukrayna savaşında önemli bir dönüm noktası anlamına gelebileceğini söyledi.

Image

RUSYA’NIN ASKERLERİYLE BAĞLANTISI KESİLDİ

Wall Street Journal’ın haberine göre, şehrin batı yarısında yer alan Kupiansk demiryolu ve karayolu merkezi, Rusya’yı sahadaki binlerce askere bağlayan son ana arterdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleh Nikolenko sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Ukrayna birlikleri doğu Ukrayna’da ilerliyor, daha fazla şehir ve köyü özgürleştiriyor” dedi. “Ukrynalı askerlerin, Batı’nın askeri desteğiyle birleşen cesaretleri şaşırtıcı sonuçlar üretiyor.”

HARKİV DE UKRAYNA’NIN KONTROLÜNE GEÇİYOR

Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, birliklerinin kuzeydoğu Kharkiv bölgesindeki yaklaşık 30 kasaba ve köyü geri aldığını duyurdu

Bir sosyal medya paylaşımında, “Bölgenin bazı köylerinde, bölgeyi kontrol etme ve güvence altına alma eylemleri devam ediyor, yavaş yavaş yeni yerleşimlerini de kontrolümüz altına alıyoruz – her yerde Ukrayna bayrağını halkımıza iade ediyoruz” dedi.

Ukrayna, Rus işgali altındaki Kherson bölgesini geri almak için bu haftanın başlarında ülkenin doğu kesiminde karşı saldırısını ve güneyde bir saldırı başlattı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası