İngiltere Merkez Bankası’ndan 25 yıl sonra bir ilk!

İngiltere Merkez Bankası’ndan 25 yıl sonra bir ilk!

Kraliçe II.Elizabeth’in ölümü, Birleşik Krallık’ta finansal marketleri de etkiledi. Ölüm haberinden sonra İngiltere Merkez Bankası ( Bank of England), gelecek hafta olan toplantısını erteledi. Geçtiğimiz ay faiz arttırımı yapan BoE’nin, bu ay da faiz yükseltmesi bekleniyor. Fakat faiz arttırımındaki miktar üstünde farklı görüşler var…


İngiltere Merkez Bankası (BoE) 15 Eylül Perşembe günü yapacağı ve faiz kararlarının açıklanacağı toplantısını erteledi. BoE 25 yıl önce bağımsızlığını kazandığından beri ilk defa bir toplantısını erteliyor. 

Erteleme haberinin ardından, İngiliz Sterlini dolar karşısında düşük bir miktarda değer kaybetti. 

FAİZ KARARLARI 22 EYLÜL’DE

Kraliçe II. Elizabeth’in geçen perşembe akşamı gelen ölüm haberinin ardından, BoE cuma sabahı açıklama yaptı. Açıklama da “Birleşik Krallık’ta  Kraliçe II.Elizabeth’in ölmesinin ardından ilan edilen ulusal yastan ötürü, Para Politika Komitesi’nin Eylül 2022 toplantısı bir hafta ertelendi.” ifadeleri yer aldı. 

BoE Başkanı Andrew Bailey’nin yaptığı açıklamada, “Majesteleri’nin ölümünü derin bir üzüntüyle öğrendim. Merkez Bankası’ndaki herkes adına Kraliyet Ailesi’ne en derin taziyelerimi iletiyorum. Kraliçe II.Elizabeth, ülkemiz için ilham verici bir figür olarak hatırlanacak.” dedi. 

BoE ayrıca Kraliçe II.Elizabeth’in bulunduğu banknotların geçerli bir ödeme aracı olarak kalacağını belirtti. 

BEKLENTİ: 50-75 BAZ PUAN

BoE geçtiğimiz 40 yılın en yüksek enflasyon oranıyla mücadele etmek için geçtiğimiz ay faiz oranlarını 50 baz puan artırarak, 1995’ten beri en yüksek faiz arttırımına gitmişti. BoE’nin Birleşik Krallık’ta enflasyondan kaynaklı bir resesyon beklentisi bu faiz arttırımlarının başlıca sebeplerinden. 

Önümüzdeki toplantıda BoE’nin tekrardan faiz arttırması bekleniyor. Fakat faiz arttırımının oranı hakkında farklı grupların birbirlerinden farklı beklentileri var. Ekonomistlerin çoğu 50 baz puan faiz arttırımı olacağını beklese de, bazı finans marketleri 75 baz puan faiz arttırımı olacağı fikrini benimsemiş durumda. 

Kaynak: rappler.com

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası