Etiyopya’da barışın ilk sinyalleri verildi!

Etiyopya’da barışın ilk sinyalleri verildi!

Etiyopya’da yıllardır süren ve on yıllarca geçmişe uzanan tarihiyle çok kanlı bir iç savaş yaşanmakta. Etiyopya’da bir azınlık olan Tigraylıların yönetimi, ülkedeki çoğunluk etnik kökene geçmiş ve Eritre ile barış imzalanmıştı. Tigraylılar daha sonra silahlanarak terör faaliyetlerine başlamış; bitmek üzere olan terör 2 yıl önce tekrar patlak vermişti. Şimdi ise bu kanlı sarmalın sonsuza kadar bitirilme ve döngünün kırılma ihtimali var.


Etiyopya’nın Tigray bölgesindeki ayrılıkçı isyancılar, Pazar günü, Afrika Birliği liderliğindeki federal yetkililerle bir barış sürecinin başlamasını kabul edeceklerini söyledi.

AFRİKA BİRLİĞİ VE ETİYOPYA LİDERİ, BİRBİRİNE YAKIN

Etiyopya’yı 2018’e kadar yaklaşık otuz yıl boyunca yöneten bir parti olan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nden (TPLF) isyancılar, Afrika Birliği arabulucusu Nijeryalı Olusegun Obasanjo’nun Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’e “yakınlığını” ise şüpheyle izliyor.

İsyancıların yaptığı açıklamada, “Ayrıca, elverişli bir atmosfer yaratmak için düşmanlıkların derhal ve karşılıklı olarak mutabık kalınan koşullar altında durdurulması kararına uymaya da hazırız” ifadeleri kullanıldı.

Etiyopya hükümeti daha önce, ülkenin başkenti olan Addis Ababa merkezli Afrika Birliği’nin arabuluculuğunda “her zaman, her yerde” koşulsuz görüşmelere hazır olduğunu bildirmişti.

Üstelik, Tigray’lı isyancılarla ateşkes görüşmelerini başlatmak ve iç savaşı sona erdirmek için bir “teklif” hazırlayan 7 üyeli bir barış komitesi kurduğunu söylemişti.

ETİYOPYA HÜKÜMETİ BARIŞ GÖRÜŞMESİ İÇİN SİLAHSIZLANDIRILMA İSTİYOR

Afrika Birliği ve Etiyopya Barış Bakanı Taye Dendea, bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladı.

Ancak tecrübeli devlet adamının dün Twitter’da paylaştıkları çok da barışçıl değildi: “TPLF birlikleri “barış görüşmeleri başlamadan önce silahsızlandırılmalıdır”.

Ülkenin Eritre sınırının olduğu uzey bölgesinde neredeyse iki yıl süren savaşın ardından milyonlarca insan yerinden edildi ve binlerce kişi öldü.

İki tarafın da birçok savaş suçu işlemiş olabileceğine dair güçlü iddialar var.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası