Güney Afrika’da kapsamlı elektrik kesintileri! Enerji yetersiz!

Güney Afrika’da kapsamlı elektrik kesintileri! Enerji yetersiz!

Güney Afrika’da geçtiğimiz günlerde başlayan, kapsamlı elektrik kesintilerinin sebebi belli oldu. Devlet enerji kuruluşu Eskom konu hakkında açıklamalarda bulundu.


Ülkenin elektriğinin yüzde 90’ından fazlasını üreten Eskom, on yıldır Güney Afrika’nın elektrik ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor.

Image

EN AZ BİR YIL SÜREBİLİR

Devlet enerji kuruluşu Eskom’un üst düzey bir yöneticisi, Güney Afrika hükümetinin tekrarlayan elektrik kesintilerini sona erdirme planlarının sonuç vermesinin en az bir yıl sürebileceğini söyledi.

Afrika’nın en sanayileşmiş ekonomisi, Başkan Cyril Ramaphosa’nın Temmuz ayında krizle başa çıkmak için yeni hamleler vaat etmesine rağmen, en kötü elektrik kesintisi yılına hazırlanıyor.

Devlete ait Eskom, geçen hafta kapsamlı elektrik kesintileri uyguladı ve bu hafta tekrar yapması planlanıyor.

SORUN BELLİ

Eskom’un temel sorunun kömürle çalışan eski elektrik santrallerinin, performansının bozulmaya başlaması olduğu belirtildi. 42 üretim ünitesinin yani yaklaşık 24.000 megavat kapasitenin geçen hafta devreye girdiğini ve bazı ünitelerin birden fazla kez bozulduğunu söyledi.

Dünyadaki enerji krizi tüm ülkeleri etkilemeye devam ediyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası