Hindistan ekonomisi artık İngiltere’ninkinden büyük!

Hindistan ekonomisi artık İngiltere’ninkinden büyük!

2014’te başa geçen sağcı lider Narendra Modi önderliğinde Hindistan ekonomisi büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz çeyrekte GSYH’si %13,5 büyüyen Hindistan, dünyanın 5 numarası oldu. Bir zamanlar sömürgesi olduğu İngiltere’nin ekonomisini geçen Hindistan ekonomisi, uzmanlara göre Almanya’yı da geçebilir…


2013’te dünyanın 10. en büyük ekonomisi olan Hindistan, beş sıra birden yükleselerek 5. oldu. Kritik gelişme dikkatlerden kaçmadı. İngiltere’yi geçen ülke, 2027’de Almanya’yı da geçebilir.

Hindistan 3.5 trilyon dolar ekonomiye ulaşarak, 3.2 trilyon ekonomiye sahip olan İngiltere’yi geçti. Eski sömürgecisinin ekonomisini geçen Hindistan, “Boynuz kulağı geçti” yorumlarına neden oldu.

HİNDİSTAN, ARTIK DÜNYA BEŞİNCİSİ

Gayrisafi Yurtiçi Hasılatı (GSYH) geçen çeyrekte %13.5 büyüyen Hindistan, dünyanın en büyük beşinci ekonomisi oldu. Fakat bu artış Hindistan Rezerv Bankası Para Politikası Komitesi tarafından tahmin edilen %16.2’lık GSYH büyümesinin altında kaldı. %13.5’lik artışın beklentileri karşılamamasına rağmen, pandemi öncesi seviyelerden %3.8 yüksek olması; Hindistan ekonomisinin iyileşmeye başladığını gösteriyor. 

Ayrıca, aynı çeyrekte Hindistan Gayrisafi Katma Değer’i (GYKD) %12.7 arttı. Üretimden elde edilen GYKD %4.8 artarken; tarım, ormancılık ve balıkçılıktan elde edilen GYKD yalnızca %4.5 arttı. GYKD’de en yüksek artış ise %6.5 ile madencilik sektöründe gerçekleşti. 

Hindistan’ın geçtiğimiz yıl bu zamanlarda GSYH’deki payı %25.7 olan ithalatı ise %31’e yükseldi. İhracat payı ise çok düşük bir artışla %22.7’den %22.9’a yükseldi. 

ALMAN EKONOMİSİNİ DE GEÇEBİLİR

Dünya ekonomisinin tamamını etkileyen pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı, tabii ki Hindistan ekonomisinin büyüme planlarını da etkiledi.

2014 yılında başkanlık koltuğuna oturan Narendra Modi hükümeti önderliğinde pandemiye kadar çok güzel bir performans sergileyen Hindistan ekonomisi, son iki yıldır iyileşme çabaları içinde. Son rakamlara bakıldığında ekonominin neredeyse tamamen iyileştiği gözüküyor. 

Ekonomik tahminlere göre, Hindistan bu şekilde büyümeye devam ederse 2027 yılında Almanya’yı 2029 yılında ise Japonya’yı geçecek. 

Kaynak: insideexpress.com

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası