Kara Şahin düştü: 3 ölü, 2 yaralı!

Kara Şahin düştü: 3 ölü, 2 yaralı!

Taliban’ın Savunma bakanlığı, ABD’nin Afganistan’dan panikle çekilirken geride bıraktığı bir helikopterin Kabil’deki Savunma Üniversitesi’ne düştüğünü bildirdi. Düşen helikopteri kullanan pilotun ise düşmeden önceki Afgan hükümetinin pilotlarından olduğu düşünülüyor.


Afganistan yetkilileri, Taliban komutasında olan bir Black Hawk )Kara Şahin) helikopterinin hafta sonu bir eğitim uçuşu sırasında düştüğünü ve iki pilot ve bir mürettebatın öldüğünü ifade etti.

SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ’NE DÜŞTÜ

Olay, Cumartesi günü ülkenin başkenti Kabil’deki Savunma Üniversitesi’nin kampüsünde meydana geldi.

Bakanlık daha önce Kara Şahin olarak adlandırılan ikonik ABD hlikopterinin, “…bir eğitim tatbikatı sırasında teknik bir sorun” nedeniyle düştüğünü ve “beş mürettebat üyesinin de yaralandığını…” açıklamıştı.

ABD ordusu geçen yıl ülkeyi panik halinde terk ederken milyarlarca dolar değerinde uçak, araç, silah ve diğer donanımları geride bırakmış -bunların tamamına yakını da Taliban militanlarıın eline geçmişti.

ÖZGÜR AFGANİSTAN’IN PİLOTLARINI DEVŞİRDİLER

Taliban rejiminin, ele geçirdiği helikopterleri eski hükümet güçlerinde çalışmış pilotlar tarafından uçurulduğu düşünülüyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası