Ukrayna dün “her saat başı” yeni bir şehir kurtardı!

Ukrayna dün “her saat başı” yeni bir şehir kurtardı!

Ukrayna ordusu, biraz önce yaptığı açıklamada, başlattığı şok ve büyük karşı saldırının sonucunda sadece son 24 saat içinde 20’den fazla yerleşim yerini geri aldıklarını söyledi.


Rusya – Ukrayna savaşında ibre hızla Ukrayna’nın lehine kayıyor. Rus birlikleri geri çekilirken bölgeden yerel halk ve Ukraynalı askerlerin kucaklaştığı videolar geliyor.

ÖNCE AZAR AZAR; SONRA “BİRDEN”

Ukrayna ordusu, günlük olarak verdiği brifinginde, “Son 24 saat içinde, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, düşman Rus ordusunu 20’den fazla yerleşim yerinden attı ve bu noktalarda tam kontrolü sağladı.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ordusu, açıklamasında “Geri çekilirken Rus birlikleri panikle mevzilerini terk ediyor ve kaçıyor” dedi.

Hafta sonu boyunca Ukrayna, İzyum, Kupiansk ve Balakliya şehirleri de dahil olmak üzere güneyde ve doğuda Rusya’ya karşı büyük başarılar elde etti.

Image

Dün gece, doğu Ukrayna’daki bölgelerdeki enerji santrallerine Rusya tarafından güdümlü füzeler atıldı. Saldırı sonucu birçok yerleşim yeri karanlıkta kaldı.

RUSYA SANTRALLERİ VURDU: “ÇARESİZLİK EYLEMİ”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, olanları “Rusya’nın doğu Ukrayna’daki muazzam kayıpları ve geri çekilmesinin ardından çaresizlik eylemi” olarak nitelendi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ise dün yaptığı günlük konuşmada, “Harkiv ve Donetsk bölgelerinde tamamen, Zaporizhzhia, Dnipropetrovsk ve Sumi bölgelerinde kısmi bir elektrik kesintisi oldu” dedi.

Kaynak: Defense Post

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası