2. Karabağ Savaşı’ndan sonra yaşanan en kanlı gece!

2. Karabağ Savaşı’ndan sonra yaşanan en kanlı gece!

Ermenistan ve Azerbaycan sınırı dün gece boyu 2. Karabağ savaşından beri bölgede şahit olunan en büyük ve kanlı çatışmalara sahne oldu. Azerbaycan henüz şehit veya gazi açıklaması yapmazken, Ermenistan 49 askerinin öldüğünü bildirdi.


Kafkaslar durulmaktan hala çok uzak gibi görünüyor.

İki ülke, otuz yıllık süre zarfında toplamda iki savaş yaptı ve sürekli olarak daha küçük çatışmalar yaşamaya devam etti.

PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR GELDİ

Rusya, dün gece çıkan çatışmalar hakkında açıklama yaparak bölgede ateşkes sağlandığını söyledi.

Ermenistan ise, en başta çatışmayı tamamen sona erdirmek yerine sadece “sakinleştiğini” söylemekle yetindi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, dün gece meydana gelen çatışmalarda Ermeni birliklerine bağlı 49 askerin öldüğünü söyledi. Azerbaycan tarafından ise şehit veya yaralı sayısına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Daha sonra Azerbaycan, komşusundan gelen provokasyonlar sonrasında gerçekleştirdiği misilleme operasyonlarında ulaşmak istediği hedeflerini tamamladığını söyledi.

Anlaşmazlığın merkezinde Dağlık Karabağ bölgesi var. Uluslararası kabul görmüş sınırlara göre, kesin olarak Azerbaycan’ın bir parçası.

Her iki ülke de 1991 sonunda dağılmadan önce Sovyetler Birliği’nin bir parçasıydı.

Ermenistan’ın yayılmacı politikaları ve işgalleri, 1980’lerde ve 1990’larda tam ölçekli bir savaşa, 2020’de altı haftalık bir savaşa ve tabii ayrıca onlarca yıldır sürekli devam eden çatışmalara yol açtı.

“ERMENİSTAN BU PROVOKASYONU ÖNCEDEN PLANLADI”

Azerbaycan ordusu sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, Ermenistan sınırında gerçekleşen geçen ayki askeri hareketlerin “Ermenistan’ın geniş çaplı bir askeri provokasyona daha önceden hazırlandığını gösterdiğini” söyledi.

Çatışmalar, Moskova’nın Salı sabahı erken saatlerde yürürlüğe girecek hızlı bir ateşkes müzakere ettiğini söylemesinden önce Pazartesi gecesi boyunca devam etti.

Azerbaycan’ın da kayıplar verdiği anlaşılıyor, ancak yaralı veya ölü sayısı hakkında kamuoyuna henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

DÜNYADAN KINAMA MESAJLARI GELDİ

Çatışma uluslararası olarak birçok ülke tarafından farklı şekillerde kınandı.

Türkiye’nin Azerbaycan ile kardeşliğe dayanan bağları var. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada “Ermenistan provokasyonlarına son vermeli ve barış görüşmelerine odaklanmalı” ifadelerini kullandı.

Rusya, Ermenistan’a yakın, ancak bölgede büyük bir güç ve her iki tarafla da iyi denebilecek ilişkileri sürdürüyor. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arabuluculukta “kişisel” bir rol üstlendiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Salı günü her iki ülkenin liderleriyle kişisel telefon görüşmeleri yaparak, iki ülkeyi barışçıl bir anlaşmaya varmaya ve daha fazla çatışmayı önlemeye çağırdı.

2. KARABAĞ SAVAŞINDAN BERİ EN KÖTÜSÜ DÜN GECEYDİ

Pazartesi gecesi yaşanan çatışmaların, binlerce kişinin öldüğü 2020 ihtilafından bu yana yaşananların en kötüsü olduğuna inanılıyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası