Brezilya’da ordu ve seçim kurulu karşı karşıya geldi!

Brezilya’da ordu ve seçim kurulu karşı karşıya geldi!

Tropik Trump olarak anılan ve faşistliğiyle gurur duyan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun Ekim ayındaki seçimler ile ilgili yaptığı son hamlesi, ülkenin silahlı kuvvetleri ve seçim kurulu arasında giderek daha da gerginleşecek bir hassas bir dansa yol açtı.


Aşırı sağcı eski bir ordu komutanı olan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, koltuktan ayrılmamak için ülkesini ateşe atmakta kararlı. Üstelik, koltuğunu kaybetme “ihtimaline” de katlanamıyor.

TROPİK TRUMP, KUZEYLİ VERSİYONUNU ARATMIYOR

Başkan Bolsonaro, (Tropik Trump olarak anılmaya başlamasından yıllar sonra) ülkesindeki seçimlere hile karıştırıldığı hakkında asılsız suçlamalarda bulundu.

Bununla da yetinmeyen Bolsonaro, muhaliflerin kendisini yendiğini kabul etmeyi reddetmek üzere hazırladığı bir kampanyanın parçası olarak, Brezilya Silahlı Kuvvetleri’ni paralel olarak oyları saymaya çağırdı.

ORDU VE SEÇİM KURULU KAYNAKLARI DEVLET BAŞKANI’NI YALANLADI

Brezilya’nın seçim kurulu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Brezilya ordusunun Ekim’deki seçimler sırasında paralel olarak sayım yapması için bir anlaşma olmadığını söyledi.

Öte yandan, askeri bir kaynak da Devlet Başkanı Başkan Jair Bolsonaro’nun ısrarcı olduğu bu paralel oy sayımı için herhangi bir planları olmadığını ifade etti.

YILLAR BOYU SÜREN SKANDALLARDAN SONRA ANKETLER KÖTÜ

Bolsonaro şu anda kamuoyu yoklamalarında solcu rakibi eski Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın arkasından geliyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası