CIA’in Suriye’deki “aşiret casusları ağı”

CIA’in Suriye’deki “aşiret casusları ağı”

ABD ordusu, Temmuz ayında Suriye’nin kuzeyinde bir SİHA saldırısıyla DAEŞ komutanı Mahir el-Agal’ı hedef aldığında, ıskalama şansı ilginç bir şekilde çok azdı. Peki bu nokta atışının sebebi neydi? Kan davası ve intikam. İşte CIA’in Suriye’deki “Aşiret Casusları Ağı”nın çarpıcı detayları…


ABD ve Batı, insanları muhbir olarak kullanmak ve Suriye’deki amaçlarını gerçekleştirebilmek için aile üyeleri DAEŞ tarafından öldürülmüş aşiretleri kullanıyor. Derin bir aşiret istihbarat ağı oluşturan Batı, “ölülerinizin intikamını alın” sloganıyla yerel halkı casusa çevirdi.

KAN DAVALI AŞİRETLERİ KULLANIYOR

DAEŞ’in çatışmalarda pişmiş son güçleri uzak bölgelere yığılmışken, Amerika Birleşik Devletleri, terör grubunun Suriye ve Irak’ı ele geçirdiği sıralarda gerçekleştirdiği katliamın intikamını almak için, yakınlarını kaybetmiş kabile üyelerinin yardımına yöneliyor.

DAEŞ’in yüzlerce aşireti katletmesinin üzerinden sekiz yıl geçmesine rağmen hâlâ intikama susamış olan Suriye’deki Sheitaat aşireti, Agal öldürülürken bindiği motosiklete takip cihazı yerleştirmişti. İşte ABD SİHA’sı bu sayede bir nokta atışı yaparak teröristi etkisiz hale getirdi.

Açıklamaları, bölgedeki Batılı bir istihbarat görevlisi tarafından da doğrulanan aşiret üyesi, kendi aşiretinden olanların arasından, söz konusu DAEŞ üst düzey teröristinin yakın ailesiyle temas halinde olanları buldu ve talimatı verdi. (-veya “iletti”). Akrabalarına verdiği görev ise basitti: Suriye’nin kuzeyinde aylarca (ve gizlice) DAEŞ sözde komutanını takip etmek.

Suriye’den Reuters’a telefonla konuşan ve güvenlik gerekçesiyle kimliği açıklanmayan bir kişi, “DAEŞ’in acımasızca çarmıha gerdiği, infaz ettiği ve başını kestiği aşiretimden, kanla intikam aldım” dedi, “Yüreğimizdeki acıyı dindirdi.”

CASUSLARIN ÇOĞU ŞEİTAAT AŞİRETİNDEN

DAEŞ, 2014 yılında kendi yönetimine karşı ayaklanan Suriye’nin doğusundaki Deyrizor bölgesindeki üç kasabada Şeitaat aşiretinin 900’den fazla üyesini (kayıtlara geçmiş en kanlı vahşetlerinden biri) katletti.

Casusların çoğu, Suriye’nin en büyük kabilesi Akaidat’ın bir kolu olan ve DAEŞ’i Suriye’nin kuzeydoğusundan sürmek için ABD destekli güçlerle savaşan ve 2017’de uzun bir savaşın ardından Rakka şehrini ele geçiren Sheitaat aşiretinden geliyor.

Beş aşiret kaynağına göre, ABD tarafından finanse edilen aşiret ağları, DAEŞ’in uyuyan hücrelerine sızdı ve bazı durumlarda aşiretteki akrabalarını da içeren yeni teröristler hakkında veri topladı. Üç Batılı istihbarat görevlisi ve bir bölgesel güvenlik yetkilisi, verileri doğruladı.

Bugünkü DAEŞ, 2014’te ilan edilen sözde bir Hilafetle Suriye ve Irak’ın üçte birine hükmeden grubun sadece sönük bir gölgesi olsa da, Türk ordusunun ve Suriye ordusunun olmadığı ıssız bölgelerde yüzlerce terörist hala kamp kurmuş durumda.

(Bahsi geçen aşiretin wikipedia sayfası: https://en.wikipedia.org/wiki/Al-Shaitat )

AŞİRET CASUSLARI AĞI

3 Batılı istihbarat kaynağı ve 6 aşiret kaynağı, Suriye’deki intikam peşindeki Arap kabilelerinin, ABD ordusunun grubu daha da aşağılama kampanyasında önemli bir rol oynayan büyüyen bir kabile casusları ağının parçası olduğunu söyledi.

Deyrizor bölgesindeki Gharanij kasabasından bir aşiret reisi olan Yaser al Kassab, “Bu muhbir ağları, onları her yere yerleştiren Amerikalılarla birlikte çalışıyor” dedi ve ekledi: “Aynı kabileden muhbirler DAEŞ’deki kuzenleri hakkında bilgi veriyor” dedi.

Bir ABD askeri yetkilisi, Suriye’deki aşiret muhbirlerinin rolü sorulduğunda, Agal’a yönelik operasyonda hedefin neredeyse tamamen insan istihbaratına (HUMINT) dayandığını söyledi.

Konu hakkında kamuoyu önünde konuşma yetkisi olmadığı için ismini vermeyi reddeden yetkili, “Bu, bölgede derin bir istihbarat ağı gerektiren bir şey” dedi.

DERİN BİR AĞ

Suriye’nin kuzeydoğusunda yaklaşık 900 askeri bulunan ABD ordusu, Agal’ın grubun ilk beş liderinden biri olduğunu ve Irak ve Suriye dışında DAEŞ ağlarının geliştirilmesinden sorumlu olduğunu söyledi.

İstihbarat toplama operasyonuna aşina dört kaynak, bazen bilgi için para ödendiğini söylerken, birçok muhbir, gücünün zirvesinde grubun işlediği vahşetlerin intikamı tarafından yönlendiriliyor.

Bazı muhbirler, zaten ağın parçası olan kabiledeki aracıları tarafından işe alınıyordu. Sheitaat aşiret lideri Kassab, diğerlerinin biraz para ödülü almak için Batı tarafından kurulan bir telefon hattı aracılığıyla doğrudan katkıda bulunduğunu söyledi.

ABD askeri yetkilisi, muhbirlere ödeme yapıldığını doğruladı, ancak ayrıntı vermedi.

Bölgeden gelen DAEŞ teröristleri konusunda uzman olan Samer el Ahmed, “Aşiretler, ölülerinin arkasından intikam istiyorlar. Bu yüzden bilgi sızdırmak ve DAEŞ liderlerinin yerlerini vermek için akrabalarıyla işbirliğine gidiyorlar. Aşiret bağlantılarını kullanıyorlar. Ve Batılı istihbarat kaynaklarına iletiyorlar” ifadelerini kullandı.

Batılı istihbarat memurlarından biri, cep telefonları gibi cihazlardan toplanan bilgiler olsa da, insan istihbaratının hala çok önemli olduğunu söyledi.

Kaynak: Reuters

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası