Endonezya hükümeti düğmeye bastı: İç karışıklık önlenecek mi?

Endonezya hükümeti düğmeye bastı: İç karışıklık önlenecek mi?

Endonezya hükümeti, zamların ardından başlayan sokak protestoları, iç karışıklık boyutuna gelmeden tansiyonu düşürmek için düğmeye bastı. Protestocularla görüşen hükümet yetkilileri, talepleri karşılamaya çalışacaklarını söyledi. Protestocular ise o kadar kolay ikna olacak gibi durmuyor…


Endonezya Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden bugün (Salı) yapılan açıklamada, sokaklara taşan protestoları dizginlemeye gayret edildiği görüldü.

Açıklamada, “Sendikaların gelirler durgunken bile geldiğini söyledikleri petrol zamlarına karşı ülke çapında protestolar düzenlemesinin ardından, Endonezya asgari ücret ve diğer çalışma kurallarını gözden geçirecek.” ifadeleri kullanıldı.

AKARYAKITA %30 ZAM, ASGARİ ÜCRETLİLERİ SOKAĞA DÖKMÜŞTÜ

Başkan Joko Widodo, enerji sübvansiyonu bütçesini dizginlemek için bu ayın başlarında Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olan ülkesinde sübvansiyonlu akaryakıt fiyatlarını %30 artırmış ve bu da ülke genelinde işçiler ve öğrenciler tarafından protestolara yol açmıştı.

Akaryakıt zammı, ülkedeki artan gıda fiyatları nedeniyle 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonu hızlandıracak.

HARTONO, PROTESTOCULARLA GÖRÜŞTÜ

Saraydan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Heru Budi Hartono, Pazartesi günü Jakarta’nın merkezinde zamları protesto eden işçilerle bir araya gelerek taleplerini görüştü.

Heru yaptığı açıklamada, “İşçilerin hükümetin asgari ücretteki yıllık artışları belirlemek için kullandığı formülde ve tartışmalı İstihdam Yaratma yasasında değişiklik çağrısında bulunduğunu” aktardı.

Heru, aynı zamanda yetkililerin işçilerin taleplerini Salı günü gözden geçirmeye hazır olduklarını söyledi.

ZAMLAR GERİ ALINANA KADAR PROTESTOLAR SÜRECEK

Yönetim kurulu başkanı Said İkbal Salı günü basın kuruluşlarına verdiği demeçte, mitingler düzenleyen bir diğer emekçi sendikası olan KSPI’nin, hükümet yakıt zammını tersine çevirene kadar protesto etmeye devam edeceğini bildirdi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası