İran, İsrail’i vurmak için uzun menzilli yeni bir İHA geliştirdi!

İran, İsrail’i vurmak için uzun menzilli yeni bir İHA geliştirdi!

İsrail’in Suriye’de konuşlu İran destekli milislere yönelik hava saldırılarını artırdığı haftaların ardından bugün Tahran’da ilginç bir duyuru yapıldı. İran ordusundan üst düzey bir komutanın aktardığında göre yeni geliştirilen son teknoloji ürünü bir kamikaze İHA, İsrail’in başkentini vurabilecek menzile sahip.


İran, İsrail’in başkenti Tel Aviv ve Suriye sınırındaki Hayfa şehirlerini vurabilecek kadar uzun menzilli bir insansız hava aracı geliştirdiğini iddia etti.

Bahsi geçen açıklama, İran Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiomars Heidari tarafından, iki Orta Doğu ülkesi arasında artan gerilimin tam ortasında yapıldı.

Üst düzey İran komutanına göre, “Arash-2” insansız hava aracı, İsrail’deki kentsel alanları vurmak için özellikle inşa edilmiş “benzersiz bir kuş”.

Ülkenin, daha önce bilinen en uzun menzilli kamikaze İHA’sı olan Arash-1’in daha yüksek hassasiyetle yükseltilmiş bir versiyonudur.

Yeni Arash-2 insansız hava aracının “benzersiz yeteneklere” sahip olduğu ve bir hedefe ulaşana kadar havada kendi başına dolaşabileceği bildiriliyor.

Heidari, insansız sistemin “gözcü” görevi görebileceğini ve Fateh balistik füzesiyle aynı hedefleri vurabileceğini de açıkladı. Ayrıca ordunun bir çatışmada kendini savunmak için en son teknolojiyle donatıldığını da vurguladı.

Sözlerini ise bahsettiği yeni kamikaze İHA’nın yeteneklerinin gelecekteki tatbikatlarda gösterileceğini söyleyerek tamamladı.

AÇIKLAMANIN ZAMANLAMASI İLGİNÇ

Heidari’nin bu açıklaması, İsrail’in Suriye’deki İran destekli grupları vurmaya devam ettiği günlerin tam da ortasında medyaya servis edildi.

Geçen hafta Tel Aviv, Suriye’nin kuzeyinde İran bağlantılı milislerin kullandığı bir deponun bulunduğu iddia edilen bir havaalanını vurdu.

Kaynak: Defense Post

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası