İran – Suudi Arabistan hattında kritik gelişme: Irak’ta ne değişti?

İran – Suudi Arabistan hattında kritik gelişme: Irak’ta ne değişti?

İran, uzun yıllardır ilişkilerin kesik olduğu Suudi Arabistan ile “görüşmek istediğini” bildirdi. Görüşme için hiçbir ön koşulu bulunmayan İran, daha geçen ay görüşme için Irak’taki koşulların “olgunlaşması” gerektiğini söylemişti. Bölge’nin iki büyük rakibi arasında ve Irak’ta neler oluyor?


2016 yılından beri ilişkilerin kesik olduğu İran-Suudi Arabistan hattında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Gelişmeleri Irak’tan bağımsız ele almak ise mantıksız olur.

İRAN: “GÖRÜŞME İÇİN HERHANGİ BİR ÖN KOŞULUMUZ YOK”

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanaani, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın Suudi Arabistan ile görüşmeleri için herhangi bir ön koşul bulunmadığını söyledi ve Riyad’ı ilişkileri geliştirmek için “yapıcı bir yaklaşım” benimsemeye çağırdı.

Kanaani televizyonda yayınlanan bir basın toplantısında, “İran, Suudi Arabistan’ın her türlü yapıcı eylemine orantılı olarak yanıt verecektir” dedi.

HER ALANDA RAKİP OLAN İKİ ÜLKE 2016’DA BAĞINI KOPARMIŞTI

Ortadoğu’nun önde gelen Şii ve Sünni Müslüman güçleri olan Tahran ve Riyad, Yemen’den Suriye’ye ve başka yerlere kadar bölge genelindeki vekalet savaşlarında karşıt tarafları destekledi.

Her iki ülke de birbiriyle bağlarını 2016 yılında kopardı.

GÖZLER IRAK’TA: KOŞULLAR İRAN’A GÖRE OLGUNLAŞTI MI?

Irak’ta birkaç hafta önce başlayan ve sonra dinginleşen iç savaş ortamı, “olgunluğuna” mı erişti? Zira geçen ay Tahran, Suudi Arabistan ile İran arasında Bağdat’ta yapılacak ertelenmiş altıncı tur müzakerelerin Irak’taki koşullar uygun olduğunda gerçekleşeceğini söylemişti.

MAYIS’TAN BERİ NE DEĞİŞTİ?

Mayıs ayında ise, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, İran ile Irak arabuluculuğundaki görüşmelerde bir miktar ilerleme olduğunu, ancak “yeterli” olmadığını söylemişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası