Litvanya ve Çin arasında büyük gerginlik!

Litvanya ve Çin arasında büyük gerginlik!

Rusya-Ukrayna savaşında adından bahsettiren Litvanya; bu kez de Tayvan üzerinden Çin’i test ediyor. Tayvanlı üst düzey bir diplomat, Salı günü yaptığı açıklamada, Litvanya’nın Tayvan’da yeni açılacak temsilcilik ofisinin “fiziksel konumunun hala hazırlanıyor olmasına rağmen, artık fiilen faaliyete başladığını” söyledi.


Litvanya ve Tayvan’ın ikili ilişkileri hem daha geniş, hem de daha derin hale gelirken; Çin, çoktan kara listeye yazmış olduğu Litvanya’yı caydırmaya çalışıyor.

BU KEZ DE LİTVANYA TAYVAN’A BÜYÜKELÇİ ATADI!

Tayvan Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Dairesi Başkanı Remus Chen gazetecilere verdiği demeçte, yeni Litvanya temsilcisi Paulius Lukauskas’ın bu ayın başlarında Taipei’ye geldiğini ve Pazartesi günü resmen akreditasyon başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Chen, yeni Litvanya ofisinin ekipmanlarının hala kurulum aşamasında olduğunu ve buna rağmen Litvanya’nın Taipei Büyükelçiliği’nin şu anda faaliyette olduğunu bildirdi.

Image

ÇİN VE LİTVANYA ARASINDAKİ İLİŞKİLER ZATEN GERİLMİŞTİ

Çin ise bu olayda olduğu gibi bundan önceki hadiselerde de, Litvanya’nın Tayvan ile giderek yakınlaşan ilişkisini defalarca kınadı.

Tayvan’ın bağımsız bir devlet olmadığını ve anakaranın bir parçası olduğunu söyleyen Çin yönetimi, iddiasında ısrarcı.

Tayvan’ın demokratik olarak seçilmiş hükümeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin adayı hiçbir zaman yönetmediğini ve onun adına küresel olarak konuşma veya geleceğine karar verme hakkı olmadığını söyleyerek Çin’in iddialarına şiddetle karşı çıkıyor.

LİTVANYA ÇİN’İN “SINIRLARINI ZORLUYOR”

Zaten Tayvan’ın kendi eyaleti olduğunu iddia eden Çin, daha önce Tayvan’ın Vilnius’ta temsili bir büyükelçilik açmasının ardından Litvanya ile diplomatik ilişkilerini minimuma düşürmüştü.

Hatta bununla da yetinmemiş ve çok uluslu şirketlere 2,8 milyon nüfusa sahip bu Baltık ulusuyla bağlarını kesmeleri için baskı yapmıştı.

Daha geçen ay Çin, Litvanya Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye Tayvan’ı ziyaret etmesi nedeniyle ülkeye yaptırım uyguladı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası