Ukrayna ordusu Danimarka’da!

Ukrayna ordusu Danimarka’da!

Danimarka hükümeti geçtiğimiz günlerde, Rus işgaline karşı Ukrayna’ya desteğini artırmak için Ukraynalı askerlere Danimarka’da eğitim vereceklerini açıkladı.


Danimarka savunma bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, Danimarka’nın, Ukraynalı askerleri kendi topraklarında eğiteceğini ve Rus işgaline karşı kiev ordusuna desteğini daha da artıracağını söyledi.

UKRAYNA ORDUSU DANİMARKA TOPRAKLARINDA OLACAK

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov eğitim programının tamamının Danimarka toprakları üzerinde olacağını söyledi.

Ayrıca Bakan Morten Bodskov, Danimarka haber ajansı Ritzau’ya Kiev ziyareti sırasında verdiği demeçte gizlilikten dolayı konuyla ilgili daha fazla ayrıntılı bilgi veremeyeceğini söyledi.

İNGİLİZ ASKERİ EĞİTİM PROGRAMINA BENZİYOR

Eğitim programı, İngiliz hükümetinin Temmuz ayından bu yana 10.000’e kadar deneyimsiz Ukrayna askerini eğitmek için başlattığı İngiltere’deki askeri eğitim programına çok benziyor.

10.000 Ukraynalı vatandaşı Ukrayna ordusuna kazandırmak için Temmuz ayında İngiltere’nin Londra’da başlattığı eğitim programına destek veren bazı Avrupa ülkeleri gibi Danimarka da, Ağustos ayında İngiltere’ye 130 eğitim subayı göndererek programı destekledi.

Ancak şuan Danirmarka hükümetinin gündeminde olan, Danimarka topraklarında asker yetiştirme programı ise, Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülkenin, Ukrayna’ya verdiği desteğin artırıldığının bir göstergesi olarak görülüyor.

UKRAYNA YALNIZ DEĞİL!

Geçen ay Kopenhag’da 26 ülkenin bir araya gelmesi ile gerçekleşen Ukrayna bağışçılar konferansında, Ukrayna kuvvetlerine destek amacıyla askeri eğitim ve teçhizat için Ukrayna hükümetine 1,5 milyar Euro yardım sözü verildi.

Danimarkalı vatandaşların geçtiğimiz Haziran ayında, 30 yıldır dışında kaldıkları AB savunma politikasına katılıma ilişkin yapılan referandumda ezici bir çoğunlukla oy kullandıkları bilinmekte.

UKRAYNA’NIN BAŞARISI YARDIMLARI HIZLANDIRIYOR!

Son günlerde, Ukrayna ordusu, Rus kuvvetlerine karşı yıldırım bir karşı saldırıda kuzeydoğudaki düzinelerce alan da dahil olmak üzere birçok bölgeyi geri aldı.

Ukrayna ordusunun bu ilerleyişinin ardından Salı günü, Estonya ve Litvanya Devlet Başkanları Avrupa’yı Ukrayna’ya askeri yardımı artırmaya çağırdı.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Litvanya lideri Gitanas Nauseda ile gerçekleştirdiği üçlü görüşmenin ardından twitter hesabından yaptığı açıklamada “Ukrayna, moral ve liderlik gücünün, nasıl askeri güç kadar önemli olabileceğini gösteriyor. Artık daha hızlı bir şekilde ve desteğimizi artırarak askeri yardıma odaklanmalıyız. Bu Ukrayna’yı zafere yaklaştırıyor.”

Litvanya lideri Nuaseda ise görüşme sonrası resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı mücadelesinde ilerlemek için silahlara ihtiyacı olduğunu vurguladı. “Batı desteği büyütülmeli” dedi.

Kaynak:The Defense Post

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası