Suudi Kraliyet Donanması’na yeni ekip üyesi!

Suudi Kraliyet Donanması’na yeni ekip üyesi!

Suudi Arabistan’ın teslim almayı beklediği Avante 2200 korveti Cidde’ye ulaştı.


Suudi Arabistan’ın İspanyol gemi inşa şirketi Navantia’dan sipariş ettiği beş adet Avante 2200 korvetinden ilki ülkeye geldi. 

KRALLIK TEHLİKELERE KARŞI DONANMAYI GÜÇLENDİRİYOR!

Yeni savaş gemilerinin krallığın donanma varlığını güçlendirmesi ve karasularını koruması bekleniyor.

Çok uzun süreli olarak planlanan Suudi Deniz Genişleme Programı’nın bir parçası olan Avante 2200 serisi savaş gemileri, hava savunma sistemleri, denizaltı savunma harbi ve deniz üstü yüzey harbi özellikleriyle donatıldı.

POTANSİYEL TEHLİKE İRAN’A KARŞI ÖNLEM!

Breaking Defense’in aktardığı haberde ise: “Bu deniz araçları, Suudi Arabistan’ın denizlerini ve kıyılarını, potansiyel olarak İran’ın kendisi tarafından başlatılan düzensiz saldırılara karşı izleme ve devriye gezme kapasitesini artırıyor” açıklamaları yer aldı.

104 metre (341 fit) uzunluğundaki beş savaş gemisinin, Suudi Arabistan’ın Kızıldeniz kıyı şeridinin yaklaşık 1.800 kilometresini (1.118 mil) koruması bekleniyor.

ADEN KÖRFEZİNDE HUSİ TEHLİKESİ!

Tüm bunların yanı sıra Aden Körfezi’nde güvenli ulaşım ve  navigasyon sağlamak için krallığın Batı filosuna katılması planlanıyor.

Aden Körfezi, İran destekli Husilerin de içinde olduğu, Yemen’in hemen yanında bulunan stratejik bir bölge. Geçmiş zamandan günümüze Suudi Kraliyet Donanması, Husilerden gelen çok sayıda hava ve deniz tehdidiyle karşı karşıya kaldı. 

İsyancı gruplar 2020 yılının Aralık ayında Cidde limanında bir petrol tankerini ateşe veren bir eylem de dahil olmak üzere güney Kızıldeniz’de tekrarlanan saldırılar başlattı.

Breaking Defense’e konuşan savunma uzmanı konuyla ilgili olarak “Irak ve Yemen’deki İran destekli oluşumlar, Krallığı defalarca insansız hava araçları ve balistik füzelerle vurdu. İran’la çatışma tırmanırsa, Tahran ve yerel müttefikleri Körfez boyunca da füze ve insansız hava araçları fırlatabilir” dedi.

TEKNOLOJİ TRANSFERİ İÇİN DE BÜYÜK FIRSAT!

Savaş gemileri esas olarak gözetleme ve kontrol operasyonları için tasarlanırken, krallık savaş gemilerinin gelişini teknoloji transferi için bir fırsat olarak görüyor ve potansiyel olarak Suudi Vizyon 2030 isimli krallığın planladığı girişimine katkıda bulunuyor.

Suudi Arabistan, teknoloji transferinin bir parçası olarak geçmişte ilk kez deniz muharebe sistemi olan Hazem’i yarattı.

Avante 2200 korvet savaş gemisi tasarımının da sahibi olan ve Suudi Arabistan’ın bu projede ortağı olan İspanyol gemi inşa şirketi Navantia’dan satın alınan  Al Jubail Avante 2200 gemisine entegre edilmiş olan Hazem, bir savaş yönetim sistemi, entegre iletişim, savaş sistemi entegrasyonu, entegre platform yönetimi, bir atış kontrol sistemi ve bir eğitim sistemi içeriyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası