ABD emlak sektöründe durgunluk sinyalleri: 2008’den sonra en yüksek seviyeye geldi!

ABD emlak sektöründe durgunluk sinyalleri: 2008’den sonra en yüksek seviyeye geldi!

2008’de bütün Dünya’yı sarsan Büyük Durgunluğun etkilerinden yakın zamanda kurtulmuş olan ABD emlak sektörü, tekrar sıkıntıya girdi. İpotek faiz oranı %6’yı geçerek, 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. 


Amerika Birleşik Devletlerinde ortalama ipotek faizi oranı %6’yı geçti. İpotek faizi geçen yıl bu zamanlar sadece %2.86’ydı.

2008 KRİZİNDEN SONRA EN YÜKSEK SEVİYEDE

Amerika Birleşik Devletlerinde finans kurumu olan Freddie Mac’in raporuna göre, ABD’de yıl başında %3.22 olan ipotek faiz oranı yıl boyunca keskin bir artış göstererek %6’yı geçti. Bu yükseliş sonucunda ABD’de ipotek faiz oranı 2008 Büyük Durgunluk krizinden sonra en yüksek seviyesini gördü. 

Freddie Mac’in baş ekonomisti Sam Khater: “Borçlanma maliyetinin önümüzdeki aylarda da yükselmeye devam edeceğini göz önüne aldığımızda, emlak sektöründe sağlıklı bir market ortamı oluşmasının tek yolu ev fiyatlarının düşmesidir.” dedi.

FED’İN FAİZ ARTTIRIMLARI ETKİLEDİ

FED direk olarak ipotek faizlerini belirlemese de, alığı kararlar dolaylı yoldan ipotek faizlerini etkilemekte. Son aylarda FED, ABD’deki enflasyonla mücadele etmek için üst üste faiz arttırdı.  Yatırımcılar faiz oranının arttığını gördüğünde ya da beklediğinde, genellikle devlet tahvillerini satarlar ve bu da ipotek faizinin artmasına sebep olur. 

İpotek faizindeki bu değişim, ABD’deki emlak sektöründe bir durgunluğa yol açıyor. Ev almak isteyen insanlar aylık faiz ödemelerinin artmasından ötürü fikirlerinden vaz geçiyorlar. 

Geçen yıl %20 peşin ve kalanını %2.86 ipotek faiziyle borçlanarak 390,000$ değerinde bir ev alan, aylık 1,292$ ipotek faizi ödemek zorunda kalıyordu. Bu yıl ise aynı değerde bir evi aynı şekilde alan bir alıcı, aylık 1,875$ ipotek faizi ödeyecek.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası