ABD’den Mısır’a sözde yaptırım!

ABD’den Mısır’a sözde yaptırım!

ABD, insan hakları ihlalleri nedeniyle Mısır’a 130 milyon dolarlık askeri yardımı durduracak.


ABD’li yetkililer Çarşamba günü, Biden yönetiminin, insan hakları koşullarını yerine getirmediği için Mısır’a 130 milyon dolarlık dış askeri yardımı durdurmaya karar verdiğini açıkladı.

Ancak yetkililerin yapmış oldukları açıklamanın devamında 130 milyon dolarlık kesinti kararının, yapılan yardımların tamamını kapsamadığını ve bazı yardım fonlarının devam edeceğine izin verildiği belirtildi.

MISIR İLERLEME KAYDEDİYOR

Yetkililer, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Kahire’de bulunan yüzlerce tutuklu kişiyi serbest bırakmasıyla, Mısır yönetiminin siyasi gözaltılar konusunda bir miktar ilerleme kaydettiğini belirlediğini söyledi. 

Geçtiğimiz dönemde insan hakları savunucusu gruplar, insan hakları ihlalleri ve siyasi tutuklamalar sebebiyle ABD tarafından Mısır’a yapılan 300 milyon dolarlık yardımın tamamının durdurulması için baskı yaptı.

İnsan hakları savunucuları, işkence ve şüpheli ölümler de dahil olmak üzere Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi’nin hükümeti altındaki sık karşılaşılan insan hakları ihlallerini gösterdi.

KESİNTİ, TOPLAM YARDIMIN SADECE YÜZDE 10’U..

Blinken’in durdurma kararı aldığı yardım, Mısır’a yıllık olarak tahsis edilen 1,3 milyar doların yalnızca %10’unu oluşturuyor. Bir yetkili, Dışişleri Bakanlığı avukatlarının bu yıl kesinti oluşturulabilecek maksimum oranın %10 olduğunu belirlediğini söyledi.

Washington, bu yıl yaklaşık 500 siyasi tutuklunun serbest bırakılması da dahil olmak üzere siyasi tutuklamalar ve yasal süreçle ilgili Mısır hükümetinin kaydettiği ilerlemeyi gerekçe göstererek 75 milyon doların Mısır’a verilmesine izin veriyor.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Kahire’nin terörle mücadele, sınır güvenliği ve nükleer silahların yayılmasını önleme finansmanı ile ilgili yasal bir istisna kapsamında 95 milyon dolar daha alacağını söyledi.

İNSAN HAKLARINDA ENDİŞELİ FAKAT BAĞLANTILAR DA ÖNEMLİ!

Üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden biri gazetecilere verdiği demeçte: “Burada benimsenen yaklaşım, ABD yönetiminin Mısır’daki insan hakları ve temel özgürlükler konusundaki endişelerini yansıtırken, son 20 ayda Mısır ile kurmuş olduğumuz bağlantı ve diyaloğu korumaya da çalışıyor.” dedi.

Mısır devlet başkanı Sisi ise, Mısır’da siyasi tutuklular bulunmadığını söyleyerek iddiaları reddetti. 

İstikrar ve güvenliğin çok önemli olduğunu, ülkede tutuklular için temel ihtiyaçları sağlamaya çalıştıklarını, insan haklarını sürekli olarak desteklediklerini söyledi.

ABD, MISIR’A YAPTIRIM KONUSUNDA İSTEKSİZ!

Analistler, Batılı güçlerin Arap-İsrail çatışması gibi uzun süredir devam eden meselelerde arabuluculuk yapan ve dünyanın en değerli denizcilik hatlarından biri olan Süveyş Kanalı’nı kontrol eden stratejik bir müttefike karşı ciddi adımlar atmakta isteksiz olduklarını söylediler.

Ayrıca buna ek olarak ABD’nin Mısır ile ilişkisinin karmaşık olduğunu söylerken, en kalabalık Arap ülkesi Mısır’ın hayati bir müttefik olduğunu, ABD’nin meşru savunma ihtiyaçları için Mısır’ı desteklemeye kararlı olduğunu da belirttiler.

Kaynak:Reuters

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası