Etiyopya’da barış süreci de akan kanı durduramadı!

Etiyopya’da barış süreci de akan kanı durduramadı!

Etiyopya’da barış sinyalleri umutları bir nebze olsun yeşertmişken, yine kan döküldü. Etiyopya hükümetinin müttefiği olan Eritre ordusunun, Etiyopya’daki sorunlu Tigray bölgesinin yerel yönetim merkezi olan Mekelle’ye yönelik operasyonunda 10 kişi hayatını kaybetti.


Etiyopya’nın Tigray eyaletinin yerel yönetim merkezi Mekelle’de düzenlenen hava saldırılarında 10 kişi öldü.

KOMŞU ERİTRE SORUMLU TUTULUYOR

Etiyopya’nın kuzeyindeki Tigray bölgesinin yerel yönetim merkezinde düzenlenen hava saldırılarının ikinci gününe girildi. Yerel yetkililer, Çarşamba günü (dün) 10 kişinin öldüğünü söylerken, saldırılarla ilgili komşu Eritre’yi kendilerine karşı tekrar çatışma ortamı yaratmakla suçladı.

2020’nin sonlarından bu yana Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ismindeki ayrılıkçı ve dış destekli bir milis grup ile çatışmakta olan Etiyopya hükümeti, kendisinin gerçekleştirmiş olabileceği olası hava saldırısı veya müttefikleri Eritre birliklerinin bölgedeki varlığı hakkında sorulan soruları ise yanıtsız bıraktı.

İMKANSIZLIKLAR DA ÖLDÜRÜYOR

Çarşamba günü Mekelle’de gerçekleşen hava saldırılarının ardından, hafta sonu Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nin ateşkes teklif ettiği bildirilmişti.

Saldırı sonrası Mekelle şehrinde bulunan ve yaralılara müdahale eden Ayder Hastanesi’nin yöneticisi yaptığı açıklamada; hastanenin yardımdan kopuk bir bölgede bulunduğunu, bazı ilaç ve sağlık ekipmanlarını temin etmekte sıkıntı çektiklerini, bu sebeple de yaralıları tedavi etmek için tıbbi müdahalenin dışında farklı sorunlarla da mücadele ettiklerini söyledi.

Ve bunlara ek olarak: “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tıbbi ekipman ve ilaç olmadığı için, normal şartlarda kurtarabileceğimiz her hastayı kaybediyoruz.” dedi.

ETİYOPYA BARIŞ YAPSA BİLE ERİTRE DURACAK GİBİ DEĞİL

Tigray ve Amhara bölgesinin çeşitli yerlerinde çatışmalar alevlenirken, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF)’nin sözde üst düzey yöneticisi olan Tadesse Werede, Salı günü Tigray televizyonunda yayınlanan bir röportajda, Eritre ordusunun Shiraro kasabasının yakınında bir bölgeyi ele geçirdiğini söyledi.

Etiyopya’nın askeri sözcüsü Albay Getnet Adane ve hükümet sözcüsü Legesse Tulu ise Tigray’daki son olaylarla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi.

ÇATIŞMALAR DİPLOMATİK ÇABALARI BALTALIYOR

Uluslararası Kriz Grubu düşünce kuruluşunda bulunan bir analist ise konu ile ilgili Afrika Birliğ ve Amerika Birleşik Devletleri’nin son diplomatik faaliyetlerinin cesaret verici olduğunu, ancak sahadaki olayların bu faaliyetleri baltaladığını söyledi.

“Kapsamlı çekişme noktalarında yakında ilerleme görmezsek, bu diplomatik çabaların ivme kaybettiğini görebiliriz” dedi.

Bölgede sözü en çok geçen ülkelerden biri ise, gözlerin barış konusunda -yine- üzerine çevrilmeye başladığı Türkiye.

Kaynak:Reuters

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası