İsveç hükümeti, “terör sözünü” tutamadan seçimi kaybetti!

İsveç hükümeti, “terör sözünü” tutamadan seçimi kaybetti!

İsveç Başbakanı, hükümetinin Pazar günkü seçimlerde yenilgiye uğramasının ardından istifa etti. İsveç’in hala teröre desteği kesme sözünü yerine getirmemiş olması, yeni hükümetin Türkiye’yi yakından ilgilendirmesine neden oluyor. İşte yeni parlamentonun koltuk dağılımları.


İskandinavya’da Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Kanlı PKK terörüne verdikleri desteği kesmek üzerine imza atan İsveç hükümeti, sözlerini yerine getiremeden seçimleri kaybetti; Başbakan istifa etti.

“KIL PAYIYLA SAĞ BLOK KAZANDI”

İstifa eden İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un merkez sol koalisyonu, oyların %99’unun sayıldığı seçimde 176 sandalyeye karşı 173 sandalyeyle sağ partiler bloğuna kıl payı yenilmiş gibi görünüyor.

Ilımlı Parti lideri Ulf Kristersson’un şimdi yeni bir hükümet kurması bekleniyor. Seçimi kazanan sağ blok, artan çete saldırılarına karşı kampanya yürüten “aşırı sağcı” bir parti olan İsveç Demokratlarını da içeriyor.

Image

SOSYAL DEMOKRATLARA BÜYÜK BİR DARBE

Son seçimin sonuçları, sayımlara göre İsveç’in en büyük partisi olmaya devam eden (ve istifa eden) Andersson’un Sosyal Demokratları için büyük bir darbe olarak görülüyor.

“AZ BİR ÇOĞUNLUK AMA HALA ÇOĞUNLUK”

Zira İsveç’te kimin iktidara geleceğine genellikle ittifakların (blokların) siyaseti karar veriyor ve göründüğü üzere sağ blok burun farkıyla parlamentoda bir çoğunluk elde etti. Resmi sonuç, İsveç’te standart bir uygulama olan “yeniden sayımdan” sonra açıklanacak.

(Eski) İsveç Başbakanı Andersson, dün düzenlediği basın toplantısında yenilgiyi kabul etti. Perşembe günü (bugün) ise resmen istifasını sundu. Açıklamasında, sağ bloğa yönelik “Parlamentoda sadece bir veya iki sandalye öndeler” dedi. “Çok az bir çoğunluk ama yine de çoğunluk.”

İLK KADIN BAŞBAKAN 1 YIL SONRA İSTİFASINI SUNDU

Andersson, geçen yıl göreve geldiğinde İskandinav ulusunun ilk kadın Başbakanıydı. Pazar günkü seçimler, İsveç’te şimdiye kadarki en yakın sonuçlara sahip seçimlerden biriydi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası