Kolombiya’nın “eski gerilla” lideri, diğer silahlı gruplarla anlaşıyor

Kolombiya’nın “eski gerilla” lideri, diğer silahlı gruplarla anlaşıyor

Kolombiya’da bulunan solcu bir gerilla grubu olan Kolombiya Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (ELN) baş müzakerecisi, Çarşamba günü Küba’nın başkenti Havana’da verdiği demeçte, ELN’nin yeniden barış görüşmelerinin önünü açmak için karşılıklı ateşkesten yana olduğunu söyledi.


Kolobiya’da Cumhurbaşkanı seçilen eski bir FARC gerillası, hükümetin bu tarz yaşadışı örgütlerle olan ilişkisini tamamen değiştirme niyetinde. Katolik rahipler tarafından kurulmuş olan solcu bir gerilla grubu da bunların arasında: ELN

“İNCE AYAR”

ELN’nin Küba delegasyonunun lideri Pablo Beltran, görüşmelerin 2019’da çökmesinden bu yana Havana’daki diğer delegelerin ve kendisinin ve diğer delegelerin, uygun güvenlik güvenceleri verildiği takdirde önümüzdeki haftalarda evlerine döneceklerini ve ormandaki “yoldaşlarla” birlikte stratejilerine olası ateşkes görüşmelerinin öncesinde ince ayar yapacaklarını söyledi.

“İKİLİ ATEŞKESİN TEKRARLANMASI LAZIM”

ELN saflarında Kolombiya’da hem kentsel hem de kırsal çatışmalarda bulunmuş olan Beltran, 2017’de daha önce imzalanan ikili ateşkesin “olumlu” olduğunu ve “tekrarlanması” gerektiğini ifade etti.

Reuters’e Havana’nın hemen dışındaki ağaçlık, sessiz bir mahallede konuşan Beltran, “Şu anda saldırıda değiliz” dedi ve ekledi: “Bizimki olumlu, yapıcı bir tutum, hükümete [müzakerelere] devam etmeyi umduğumuzu işaret etmek için bu şekilde davranıyoruz.”

M-19 gerilla grubunun eski bir üyesi olan solcu Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’nun seçilmesi, yeni müzakerelerin kapısının açılmasına yardımcı oldu. Petro, eski FARC gerillalarıyla 2016 barış anlaşmasını tam olarak uygulayarak ve suç çeteleriyle diyalog kurarak “tam bir barış” arama sözü vermişti.

GÖRÜŞMEDEN BİR ŞEY ÇIKMAMA İHTİMALİ DE VAR

Ancak şüpheciler, 1964’te radikal Katolik rahipler tarafından kurulan ve uzun süredir öngörülemez ve çeşitli cepheler arasında bölünmüş olarak görülen ELN’nin hükümet müzakerecileriyle bir anlaşma yapıp yapamayacağını ciddi anlamda sorguluyor.

Yaklaşık 2400 savaşçısı bulunan ve kendisini uyuşturucu kaçakçılığı, yasadışı madencilik ve adam kaçırma yoluyla finanse etmekle suçlanan ELN ile daha önceki müzakere girişimleri, kısmen kendi saflarındaki muhalefetler nedeniyle ilerlememişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası