Lübnan’da eş zamanlı banka soygunları başladı!

Lübnan’da eş zamanlı banka soygunları başladı!

Bazı Lübnanlılar, ülkenin ekonomisi çökmeye devam ederken, bankalar tarafından el konulan dövizlerini geri almak için silahlı soygunlara başvurmaya başladı.


Ekonomisi neredeyse tamamen çöken Lübnan’da sinirler giderek geriliyor. Son zamanlarda giderek sıradanlaşan banka soygunlarına bir yenisi daha eklendi.

TABANCAYLA BANKAYA DALDI

Lübnanlı bir kadın, -kendi iddiasına göre, kansere yakalanmış kız kardeşinin hastane masraflarını ödeyebilmek için, elindeki tabancayı sallayarak başkent Beyrut’taki BLOM Bank çalışanlarını rehin aldı.

Soyguncu daha sonra kendine ait olduğunu söylediği binlerce dolarını bankadan “geri almaya” çalıştı.

Image

DAHA ÖNCE DE BENZER OLAYLAR OLMUŞTU

Kadının başkentteki banka şubesini soyma girişimi ile neredeyse aynı anlarda, silahlı bir adam Lübnan’ın dağlık bir şehri olan Aley’de BankMed’in bir şubesine girdi ve aynı şeyi yaparak “el koyulmuş olduğunu iddia ettiği” birikimlerini geri almaya çalıştı.

Erkek soyguncu, başkentteki soyguncunun aksine, kendisini yetkililere teslim etmeden önce parasının bir kısmını gerçekten de alabildi.

Ağustos ayında da bir adamın başka bir Beyrut bankasında bankanın alıkoyduğunu iddia ettiği parayı zorla almak için insanları rehin aldığı benzer bir olay yaşanmıştı.

LÜBNAN, VATANDAŞLARIN DÖVİZLERİNİ ZORUNLU OLARAK BANKADA TUTUYOR

Lübnan krizden dolayı bankalarda vatandaşların döviz paraların bir kısmını zorunlu olarak tutuyor. Yerel para birimi karaborsadaki değerinin yüzde 90’ından fazlasını kaybederken, ülkedeki yoksulluk ve işsizlik de bir yandan artmaya devam ediyor.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası